• Relacja z obchodów Światowego Dnia Zdrowia

          • W naszej szkole obchodziliśmy 75 rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W trakcie dwóch dni uczniowie uczestniczyli w różnych aktywnościach.

            Pierwszym zadaniem, z jakim zmierzyli się nasi uczniowie było przygotowanie przez każdą klasę plakatu pt. „Ratujmy życie”. Nagrodzone zespoły klasowe otrzymały „Żelazne Listy”, pozwalające na jednorazowe przełożenie dowolnego sprawdzianu/kartkówki (w klasach-4-8) oraz dodatkowego wyjścia na plac zabaw (w klasach 1-3).

                     Wyróżniono klasy:

                      2a, 2b, 4b, 6a. Gratulacje!!!

                Wszystkie klasy uczestniczyły w warsztatach z pierwszej pomocy, prowadzonych przez strażaka - ratownika medycznego. Uczniowie dowiedzieli się, jak wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

            Poznali „ogniwa łańcucha przeżycia”, na które składają się: wczesne rozpoznanie zatrzymania krążenia i wezwanie pomocy – wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – wczesna defibrylacja – opieka poresuscytacyjna. Ponadto dowiedzieli się, jak postępować   w przypadku zadławienia oraz oparzeń 1,2 i 3 stopnia.

            Serdecznie dziękujemy p. Pawłowi Kopciowi, Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie za pomoc w organizacji warsztatów.

            W drugim dniu odbył się Festiwal Żytniego Chleba. Cała społeczność szkolna promowała zdrową żywność, organizując stoiska z produktami domowej roboty (pieczywo, dżemy, konfitury, pasty, serki, pesto itp.).

            Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie w akcję!

             

            Organizatorzy:

            Bogusława Ciupa

            Maria Słomka

            Anna Połeć

            Agnieszka Zabłocka-Osial

            Agnieszka Lasocka

            Marzena Bobin

          • Tandem matematyczny

          • W dniu 30.03.2023 r. odbył się pierwszy szkolny konkurs "Tandem matematyczny". W pierwszym etapie zostały wyłonione dwuosobowe zespoły, które reprezentowały poszczególne klasy. Konkurowały ze sobą następujących konkurencjach: tangram, krzyżówka liczbowa, domino matematyczne, zadania logiczne, zadania geometryczne.

            Niezmiernie miło nam ogłosić laureatów konkursu:

            I miejsce:klasa 6a - Magdalena Kaczorowska, Maksymilian Rzepkowski, klasa 7 - Julia Religa, Maja Ustaszewska,

            II miejsce:klasa 4b - Hania Arkabuz i Julian Ustaszewski

            III miejsceklasa 5a - Antoni Fiedorowicz i Maksymilian Niewiadomski.

             

            Serdecznie gratulujemy!

             

            Dziękujemy uczniom klas ósmych, którzy zaangażowali się w organizację konkursu.

            Tangramy zostały wydrukowane za pomocą drukarki 3D zakupinej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            Matematyczki

          • Dzień Świadomości Autyzmu

          • W dniu 03.04 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu.

            Uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat tego zaburzenia, czytali informacje na temat autyzmu i oglądali film.

            Kolorem niebieskim wyrażaliśmy solidarność z osobami ze spectrum autyzmu.

            Małgorzata Mikołajewska Agnieszka Skop Angelika Zacharek

          • 4 kwietnia - Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

          • "Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzony rokrocznie 4 kwietnia, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sytuacje udomowionych zwierząt, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób każdy z nas może im pomóc.

            Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony w 2010 roku w Holandii, gdzie sto tamtejszych organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt bezdomnych zorganizowało konferencję, na której omawiano kwestię pupili pozostawianych bez opieki. Wtedy zrodziła się inicjatywa, by jeden dzień w roku przeznaczyć właśnie na zwracanie uwagi społeczeństwa na ten rozległy problem.

            Bezdomność zwierząt to problem, który powszechnie spotykany jest zarówno w wielkich miastach, jak i na wsiach. Polskie prawo coraz bardziej sprzyja zwierzętom – pod koniec zeszłego roku znacznie zaostrzono kary za znęcanie się i porzucanie zwierząt. Na terenie naszego kraju działa wiele fundacji i stowarzyszeń, których celem jest poprawa losu zwierząt. W kampanie na rzecz poprawy losu czworonogów chętnie angażują się media, celebryci, aktorzy, a przede wszystkim tysiące wolontariuszy, którzy pomagają prowadząc domy tymczasowe, czy wspierają fundacje przez datki finansowe. Mimo to bezdomnych zwierząt wciąż przybywa – jak możemy im pomóc, a jednocześnie zatrzymać wzrost populacji „zwierząt niczyich”?

            Po pierwsze sterylizacja !

            Choć w wielu krajach sterylizacja zwierząt jest wciąż tematem tabu i spotyka się z brakiem społecznej akceptacji, to najlepszym przykładem jej skuteczności są działania jednej z organizacji prozwierzęcych w Bułgarii. Odkąd w 2007 roku w Sofii zaczęto sterylizować bezdomne psy, przez kolejne 10 lat ich populacja spadła aż o 75% – w ciągu 10 lat z 20 tys. do zaledwie 4,8 tys.!

            Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu sterylizacyjnym zwierzę nie cierpi i nie jest okaleczane, a osoby uparcie podtrzymujące przeciwne stanowiska nie zdają sobie sprawy, jaki los spotyka niechciane psy i koty. Te często żyją na ulicach, część trafia do schronisk, gdzie – w zależności od stanu zdrowia – są poddawane eutanazji lub spędzają tam całe swoje życie.Aby zmniejszać bezdomność zwierząt, zawsze sterylizuj swoje pupile i promuj sterylizację zwierzaków wśród rodziny i znajomych!

            Jeśli masz zaprzyjaźnionego weterynarza i ciepłe miejsce, w którym zwierzę może odbyć rekonwalescencje (np. piwnica), bezdomne zwierzę, które się do Ciebie przybłąka również wysterylizuj! Im mniej kociaków i szczeniaków się rodzi, tym mniej bezdomnych zwierzaków tuła się po ulicach lub przesiaduje w przepełnionych schroniskach.

            Oczywiście, jeśli rozważasz posiadanie pupila nie kupuj, tylko zaadoptuj! W sytuacji, gdy nie możesz sobie na to pozwolić, zorganizuj akcje adopcyjną wśród znajomych. W ten sposób możesz pomóc więcej niż jednemu psiakowi! Mając dostęp do piwnicy – zwłaszcza w okresie zimowym – otwórz jej okienko tak, by bezdomne koty miały możliwość schronienia się przed dokuczliwym chłodem. W miarę możliwości dokarmiaj także bezdomne zwierzęta – wybierz dogodne miejsce, do którego najczęściej przychodzą psy lub koty i systematycznie, np. raz dziennie dostarczaj im jedzenie.Jeśli masz nieco więcej wolnego czasu, spróbuj swoich sił jako wolontariusz i zaangażuj się w pomoc schroniskom lub fundacjom, te na pewno chętnie skorzystają z dodatkowej pomocy! W zależności od wielkości i specyfiki danej organizacji, wolontariusze zajmują się karmieniem psów i kotów, wyprowadzaniem na spacery, socjalizacją i zabawami".

            Szkolny Klub Wolontariusza

          • Publikacje na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci

          • Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży? Jakie zagrożenia mogą spotkać dzieci w internecie? W jaki sposób bronić się przed zagrożeniami w sieci? Na te pytania i wiele innych pomogą nam odpowiedzieć poniższe publikacje.

            Przygotowałam dla rodziców materiały związane z bezpieczeństwem dzieci w mediach i nie tylko. Publikacje w pdf znajdziecie Państwo na stronie internetowej szkoły www.szkolazaborow.edupage.org w zakładce Bezpieczny Internet

            Wioletta Dziedzic

          • Lektura nie musi być nudna:)

          • Uczniowie klasy 3a omawiali metodą projektu lekturę "O psie który jeździł koleją". Relacja zdjęciowa:)

            To była wspaniała lekcja wrażliwości i empatii w stosunku do zwierząt. Pomimo tego, że na co dzień dużo rozmawiamy na temat odpowiedniej opieki nad zwierzętami lektura była okazją, żeby po raz kolejny poruszyć wiele wątków związanych z czworonogami. Rozmawialiśmy o ich potrzebach, charakterze, znaczeniu w życiu człowieka, a przede wszystkim w jaki sposób powinniśmy dbać o naszych przyjaciół na czterech łapach:) oraz jak reagować kiedy dzieje im się krzywda. Wyciągnęliśmy wnioski, że jako ludzie moglibyśmy wiele nauczyć się od tych zwierząt.

            Uczniowie wykonali również szereg działań m.in: "Lekturę w pudełku", Lapbooki, szkicowali, tworzyli sylwetkę psa za pomocą długopisu 3d, rozwiązywali zadania z wykorzystaniem TIK. Dzieci przygotowywały spagetti w wersji wegetariańskiej i mięsnej, tworzyły prezentacje na temat miejsca w którym odbywała się akcja opowiadania(Włochy) i zajadały się pyszną pizzą:)

            Wychowawczyni

            Wioletta Dziedzic

          • WYNIKI ŚWIETLICOWEGO KONKURSU „ EKOLOGICZNA MARZANNA”

          • WYNIKI ŚWIETLICOWEGO KONKURSU

            „ EKOLOGICZNA MARZANNA”


            Nadeszła wiosna a wraz z nią mogliśmy podziwiać piękne prace konkursowe. Nasz hol szkolny dzięki Wam stał się wiosenny. Na wejściu witały nas piękne MARZANNY. Każda jest wspaniała i niesamowita. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.


            I MIEJSCE


            KORDULEWSKA MARIANNA – KLASA 2C
            HALAIDA SOLOMIIA – KLASA 2A
            FIEDOROWICZ JAN – KLASA 2B
            SKORUPSKI MATEUSZ – KLASA 1A
            KŁĘBOWSKA LAURA – KLASA 1A
            KLEPACKI KACPER – KLASA 2C
            KOWALSKA ALEKSANDRA – KLASA 1B
            SOCHACKI LEON – KLASA 1B
            SKORUPSKI MICHAŁ – KLASA 1B


            II MIEJSCE


            GRENDA JULIA – KLASA 1B
            PODOBAS MARIA – KLASA 2A
            CZERNY ALICJA – KLASA 1B
            KOWALSKI KACPER – KLASA 3B
            TSIAPKO MATVII – KLASA 1A
            DYNER SZYMON – KLASA 2A
            SKÓRA MARIA – KLASA 1A
            DĄBROWSKA KALINA – KLASA 2C
            FLORCZYŃSKA MAJA – KLASA 2A
            ŚWITAKOWSKI WIKTOR – KLASA 1A
            SOKOŁOWSKA ANITA – KLASA 2C
            ARCISZEWSKA ALEKSANDRA – KLASA 2C


            Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody i dyplomy, które będą rozdane na zakończenie II semestru. R. BUJAK

          • Konkurs Mieszkańcy lasu

          • W naszej szkole od dnia 5 lutego do 10 marca odbywał się konkurs o mieszkańcach lasu. Należało

            przygotować pracę plastyczną na w/w temat. Technika pracy była dowolna.

            Konkurs odbywał się w trzech grupach wiekowych.

            Przyniesione prace przerosły nasze oczekiwania, były bardzo ciekawe . Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie .

            Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie.

            Zdjęcia konkursowych prac znajdą się w galerii na szkolnej stronie internetowej.

            A.Lasocka, B.Walczak U.Cyga

          • Bal karnawałowy w klasach 1-2

          •       Bal karnawałowy jest długo wyczekiwaną atrakcją przez dzieci. Podczas takiego wydarzenia dzieci mogą wcielić się w kogoś innego, przebrać się za znaną i lubianą postać bajkową i wyglądać inaczej niż zwykle.  Dostarcza wiele pozytywnych emocji i przeżyć. Właśnie tego, 3 lutego 2023r., doświadczyli uczniowie klas 1-2 SP w Zaborowie. W tym dniu można było tu spotkać wróżki, księżniczki, rycerzy, policjantów, strażaków,  a także Spider-Mana, nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Dzieci przebrane w kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy i konkursy taneczne, które przysporzyły wiele radości najmłodszym. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowali również członkowie koła tanecznego. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom, a to było głównym celem tego balu.
                 Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz różnorodnych przekąsek.

                                                                                                          Wychowawcy klas 1-2

                                                                                                                             

          • Uczniowie klasy 3a omawiali metodą projektu lekturę "O psie który jeździł koleją"

          • Wykonali szereg działań, które nie sposób przedstawić w jednym poście. Wykonywali "Lekturę w pudełku", Lapbooki, szkicowali, rozwiązywali zadania z wykorzystaniem TIK, rozmawiali na temat psów, ich charakteru i tego czego moglibyśmy się jako ludzie od nich uczyć. Dzieci przygotowywały spagetti w wersji wegetariańskiej i mięsnej, tworzyli prezentacje na temat miejsca w którym odbywała się akcja opowiadania(Włochy) a to jeszcze nie koniec naszych przygód z tą lekturą:)

            Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi Mikołajewskiej za pomoc w przygotowywaniu spagetti:)

            Wioletta Dziedzic

          • „Światowy Dzień Zdrowia"

          • 7 kwietnia 2023 r.

            „Światowy Dzień Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation) będzie obchodzić swoje 75 urodziny

            W tym roku hasłem przewodnim obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest: - „Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!”

            W naszej szkole w dniach 30-31 marca odbędzie się akcja „Dni dla zdrowia”

            Celem działań będzie uczczenie 75 rocznicy WHO ,

            promowanie zdrowych nawyków żywieniowych

            oraz uświadomienie wszystkim, że zdrowie to nasz największy skarb

            i musimy o nie dbać każdego dnia.

            W ramach akcji proponujemy:

            1. Wykonanie klasowego plakatu, dowolną techniką na temat „Ratujmy życie”

            Plakaty wywieszamy na drzwiach swojej Sali w dniu 30.03.23r.

            Klasy, których plakaty będą najwyżej ocenione otrzymają „Żelazny list”, upoważniający do przełożenia jednego sprawdzianu z dowolnego przedmiotu (w klasach 4-8) , dodatkowego wyjścia na plac zabaw (w klasach 1-3).

            Ogłoszenie wyników nastąpi 3 kwietnia

            2. 30 marca (czwartek) - praktyczny pokaz „Pierwszej pomocy” we współpracy z OSP w Zaborowie ( miejsce hala)

            08.00-08.45 – klasy 1-3

            08.55-09.40 – klasy 4-6

            09.50.10.35 – klasy 7-8

            3. 31 marca (piątek)- Festiwal Żytniego Chleba.

            Każdy uczeń przynosi kilka kromek ciemnego pieczywa (może być własnej roboty): razowe, żytnie, itp plus naturalne dodatki do niego: domowe dżemy, konfitury, powidła, miody, różne pasty, humusy i inne (ważne, żeby nie ze sklepu). Oprócz tego będą nam potrzebne jednorazowe talerzyki, ew. tace, nożyki do smarowania, łyżeczki do nakładania, serwetki.

            Proponujemy, aby każda klasa wystawiła na ławkach przed swoją salą, zarówno gotowe już do zjedzenia kanapki, jak i samo pieczywo w kawałkach, a smarowidła w słoiczkach z łyżeczką w każdym. Degustację zaczynamy o godz.10.35 (10 minut wcześniej trzeba się zorganizować), czyli poświęcić część zajęć na 3 godzinie. Konwencja jest taka, jak w poprzednich latach, nauczyciele i uczniowie przechodzą obok stanowisk, pojedynczo lub grupami i próbują wybranych smakołyków.

            Organizatorzy: Agnieszka Zabłocka Osial, Bogusława Ciupa, Marta Słomka, Agnieszka Lasocka, Marzena Bobin, Anna Połeć

          • Koncert Mai Wicik

          • ,, Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają.

            Źli ludzie - wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają..."

            Zapraszamy na koncert naszej uczennicy klasy 8c Mai Wicik, którą będziemy mogli posłuchać w repertuarze Sanah!

            Do zobaczenia!

          • Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik

          • 13 marca uczniowie klas 4a i 7 wyjechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. W Planetarium uczestniczyli w projekcji filmu „Narodziny Ziemi”. Przenieśli się miliardy lat wstecz i dowiedzieli się, jak to możliwe, że po tak burzliwych narodzinach Układu Słonecznego na Ziemi narodziło się życie. Dlaczego powstało akurat tutaj?

            Wizyta w centrum była także okazją do spotkania z robotem humanoidalnym porozumiewającym się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego GPT3 – Kopernikiem, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi rozmawiać z każdym.

            Uczniowie odwiedzili Strefę Eksperymentowania, w której z bliska zaobserwowali różne zjawiska fizyczne, a także lepiej poznali swoje zmysły, zwiedzali również pokój iluzji, obserwowali ruchy wahadła Foucaulta, obejrzeli samochód przyszłości i wiele innych atrakcji.

            Liliana de Vacqueret

          • Podsumowanie konkursów za I semestr

          • W dniu 03.03.2023 r. odbył się apel podsumowujący konkursy , które zorganizowane były w ciągu pierwszego półrocza. Organizatorzy wręczyli dyplomy i nagrody laureatom. Z dumą możemy napisać, że w murach naszej szkoły odnajdziemy wiele talentów. Nasi uczniowie pięknie śpiewają, grają na instrumentach,

            wspaniale

            recytują i wykazują się zdolnościami plastyczno - technicznym , a także umiejętnościami gry w szachy na bardzo wysokim poziomie.

            Serdecznie dziękuję nauczycielom za stworzenie okazji do zaprezentowania licznych uzdolnień naszych dzieci.

            Jolanta Zdanowska

          • Wyniki Budżetu Uczniowskiego

          • Uwaga! Uwaga!

            Ogłaszamy wyniki głosowania w projekcie Rady Rodziców pod nazwą Budżet Uczniowski. Gratulujemy pomysłodawcom zwycięskich projektów, uczniom którym w tym roku niestety nie udało się, ale również wszystkim dzieciom, które wzięły udział w głosowaniu i które będą korzystać z elektrycznych piekarników, siedzisk na korytarzach i zegara na sali gimnastycznej! To m.in. dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, naszych uczniów, Szkoła w Zaborowie zmienia się na lepsze.

            Brawo!!

            Bardzo dziękujemy za pomoc i współpracę szkolnym koordynatorom Pani Wioletcie Dziedzic, Pani Michalinie Mikołajczak-Król i v-ce Dyrektor Pani Jolancie Zdanowskiej oraz oczywiście Samorządowi Uczniowskiemu.

            Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy wsparli nas finansowo i dzięki którym możemy realizować takie przedsięwzięcia. Bardzo prosimy o dalsze wsparcie w postaci wpłat składek na Radę Rodziców oraz 1,5% przy rozliczeniu podatkowym.

            koordynator Budżetu Uczniowskiego z ramienia Rady Rodziców

            Katarzyna Fiedorowicz

          • Epickie Pi

          • Drodzy uczniowie, dziękujemy za Wasze piękne, ciekawe, czasem bardzo pracochłonne prace przygotowane na konkurs. Wykazaliście się ogromną kreatywnością realizując zadania w różnych technikach i materiałach. Niestety nie udało się wygrać, ale jesteśmy z Was bardzo dumne. Organizatorzy mięli duże wyzwanie, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad dwa tysiące prac. Konkurencja ogromną.

            Dziękujemy: Agnieszka Zabłocka, Magdalena Dolota, Anna Dębowska

          • Międzynarodowy Dzień Logopedy

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Logopedy, który obchodzony jest 6 marca uczniowie wzięli udział w szkolnej akcji z logopedycznymi wyzwaniami pt."Quest logopedyczny". Na uczniów czekało kilka stanowisk z proponowanymi ćwiczeniami i wyzwaniami logopedycznymi. Zaliczenie zadań odnotowane było na indywidualnej karcie. Pomyśł spotkał się z dużym zaangażowaniem uczniow.

            Agnieszka Skop, Ewelina Zalewska, Małgorzata Mikołajewska, Angelika Mazurek-Zacharek,Marzena Bobin