• 31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa
     • 31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa

     • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa, święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia w 1987r., mające na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

      Z okazji tego dnia warto zwrócić uwagę na korzyści wynikające z rzucenia palenia papierosów.

      Jakie one są w krótkim czasie?

      1. Po upływie 20 minut obniża się ciśnienie krwi i puls.
      2. Po 8 godzinach spada stężenie nikotyny we krwi.
      3. Po 12 godzinach obniża się w organizmie poziom szkodliwego tlenku węgla, wzrasta poziom tlenu, a po trzech dniach poprawia się wydolność układu oddechowego, odczuwalna jest łatwość oddychania.
      4. Po 48 godzinach regenerują się połączenia nerwowe – co wpływa na poprawę zmysłu węchu i smaku, a tym samym poprawia się jakość smaku i zapachu spożywanych posiłków.

      Jakie korzyści są w dłuższym czasie?

      1. W okresie od roku do pięciu lat niepalenia stopniowo ulega ograniczeniu ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
      2. Maleje groźba wystąpienia choroby nowotworowej.
      3. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę.
      4. Po 10 latach niepalenia oczekiwana długość życia zbliża się do tej przewidywanej dla osoby nigdy niepalącej.

      Poza względami zdrowotnymi rzucenie palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych ma również inną zaletę – finansową.

      Obecnie na rynku pojawiły się e-papierosy, szczególnie modne wśród młodych ludzi. Często uważane są za bezpieczniejsze. Ale czy na pewno? Czy mamy wystarczającą wiedzę o nich, aby tak sądzić? Zachęcam do obejrzenia prezentacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

      https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf

       

    • Informacje dotyczące organizacji konsultacji dla uczniów klas IV – VIII
     • Informacje dotyczące organizacji konsultacji dla uczniów klas IV – VIII

     • Od dnia 01 czerwca br. na terenie szkoły będą organizowane konsultacje dla uczniów klas IV – VIII.

      Zajęcia odbywać się będą wg harmonogramu.

      Konsultacje nie są obowiązkowe.

      Zgłoszenia udziału ucznia w zajęciach dokonuje rodzic/opiekun poprzez przesłanie na adres mailowy szkoły : zspzaborow@wp.pl  informacji zawierającej dzień tygodnia,  wybrany przedmiot, godzinę oraz imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego.

      Zgłoszenie należy przesłać najpóźniej  dwa dni wcześniej przed terminem wybranych zajęć.

      Uczeń przynosi ze sobą oświadczenie rodzica - Załącznik nr 2b.

      Do szkoły uczeń przychodzi w maseczce ochronnej, przynosi własne przybory do pisania, podręczniki i zeszyty.

     • Debata kl. 6c i 6b na temat „Internet dobrodziejstwem czy zagrożeniem?"

     • Reprezentanci z klasy 6b (Bartosz Hoduń, Michał Jaskuła, Filip Kępka, Zuzanna Majcher, Natalia Przyborska) i 6c (Oliwia Banaszek, Oliwia Ociesała, Oliwia Poddenek, Krzysztof Połowniak, Kornel Syta) już od dłuższego czasu pod okiem nauczycieli języka polskiego pani Liliany de Vacqueret i pani Agnieszki Krogulec przygotowywali się do obrony wylosowanych tez. Uczniowie byli wspierani przez wychowawców klas panią Monikę Spychalską i panią Martę Ochmańską. W związku z nauczaniem zdalnym dyskusja odbyła się online poprzez aplikację Discord. Prowadzącą dyskusji była pani Agnieszka Krogulec, która czuwała nad przestrzeganiem regulaminu przez uczestników. Na początku debaty, za pomocą rzutu monetą, klasy wylosowały stanowiska. Klasa 6c broniła tezy, że Internet jest dobrodziejstwem, a klasa 6b udowodniała, że Internet jest zagrożeniem. Usłyszeliśmy duży wachlarz argumentów za i przeciw korzystania z Internetu. Dowiedzieliśmy się, że Internet ma swoje dobre strony – uwzględniając naukę online, możliwości związane z lokalizacją sklepów i usług, rozwijaniem swoich zainteresowań, dzieleniem się swoimi pasjami oraz dostępem do multimediów. Padł również argument, że Internet zaoszczędza nasz czas i pieniądze, ponieważ daje nam możliwości porównania cen i zakupów bez wychodzenia z domu. Ważne jest jednak, by pamiętać, że Internet uzależnia i prawie 1/3 nastolatków jest od niego uzależniona. Klasa 6b poruszyła temat hejtu i dyskryminacji oraz kradzieży danych osobowych. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach związanych z wyzwaniami („challenge”) i patostream’ach, które prezentują negatywne wartości dla młodych ludzi. Uczniowie bardzo mądrze wypowiadali się na temat Internetu, prezentowali kulturę słowa i dyskusji. Podzielili się swoimi opiniami i wykazali się dojrzałym podejściem do tematu Internetu. Bardzo dziękujemy nauczycielom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia oraz uczniom, którzy wykazali się odwagą i dodatkową pracą.

    • INFORMACJE DLA ÓSMOKLASISTÓW
     • INFORMACJE DLA ÓSMOKLASISTÓW

     • INFORMACJE  DLA  ÓSMOKLASISTÓW

       

      WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZACJI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

      Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały dokument zawierający wytyczne w sprawie organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się zgodnie z terminarzem: 

      16.06.2020 język polski 

      17.06.2020 matematyka 

      18.06.2020 język angielski 

      Poniżej załączamy komunikat MEN w tej sprawie, wytyczne CKE, MEN i GIS oraz plakat dotyczący bezpieczeństwa podczas egzaminów.

      Wytyczne – przeprowadzenie egzaminów

       

      Przygotowania do egzaminów zewnętrznych – wytyczne MEN, CKE i GIS – komunikat MEN

       

      Wytyczne CKE MEN i GIS – plakat

      NOWY  HARMONOGRAM  REKRUTACJI  DO SZKÓŁ  PONADPODSTAWOWYCH 

      Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

      Harmonogram_rekrutacji_do_szkol_ponadpodstawowych_-_komunikat_MEN-2.DOCX

      Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_2020-2021.pdf

       

    • Informacja dotycząca uczniów klas I-III.
     • Informacja dotycząca uczniów klas I-III.

     • W dalszym ciągu utrzymuje się realizację podstawy programowej w kl. I-III w formie zdalnego nauczania.

      Rodzice, którzy zdecydują się na posyłanie dziecka na zajęcia opiekuńczo – wychowawcze z elementami  zajęć dydaktycznych w terminie od dnia 01 czerwca, zobowiązani są poinformować o tym wychowawcę klasy i dyrektora szkoły poprzez dziennik Librus do dnia 28 maja br.

      Rodzice/opiekunowie dostarczają właściwe dokumenty podpisane własnoręcznie w momencie przyprowadzenia dziecka do szkoły:

      1)      zgłoszenie dziecka do udziału w zajęciach opiekuńczo – wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych na terenie szkoły w formie deklaracji (Załącznik nr 2a)

      2)      każdorazowo oświadczenia rodzica/opiekuna (Załącznik nr 2b)

    • Netykieta – czyli o kulturze w Internecie
     • Netykieta – czyli o kulturze w Internecie

     •  

      W prawdziwym życiu staramy się nie popełniać błędów. Dbamy o dobry wizerunek. Przestrzegamy zasad dobrego wychowania. Czy to samo możemy powiedzieć o naszym zachowaniu w Internecie? Często mamy wrażenie, że jesteśmy w nim anonimowi. Z tego powodu zdarza się zapomnieć o netykiecie. Tymczasem znajomość jej zasad jest niezbędna w cyberprzestrzeni.

      Oto one:

      1. Zanim umieścisz coś w Internecie – pomyśl – to co w nim umieścisz zostaje.
      2. Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Nie używaj wulgaryzmów. Pamiętaj: również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działania.
      3. Nie prowokuj kłótni w sieci i nie daj się im sprowokować.
      4. Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych w sieci zawsze podawaj ich źródło.
      5. Bez zgody nie rób nikomu zdjęć, nie nagrywaj i nie umieszczaj ich w sieci.

      Zadbaj o bezpieczeństwo w Internecie. Nie podawaj nikomu swoich danych ani danych Twoich bliskich lub kolegów, a jeśli coś Cię zaniepokoi – zgłoś to dorosłym


    • Oskary Nauczycielskie
     • Oskary Nauczycielskie

     •  

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie głosowali na swoich faworytów. Wyróżniono nauczycieli w następujących kategoriach:

      I kategoria - „Luzak Roku”

      Każdego dnia napotykamy na swej drodze większe lub mniejsze problemy. Są nauczyciele, którzy potrafią swoim postępowaniem rozładować napiętą sytuację i powodują, że świat staje się znośniejszy.

      Zaszczytny tytuł Luzaka Roku otrzymuje
      Pan Janusz Pałka.

      II kategoria "GŁOS  ROKU"

      Nauczyciel, który przekazują swoją wiedzę głosem bardzo donośnym. Dzięki temu uczniowie mają  znakomity posłuch i dzięki temu informacje łatwiej docierają do ich szarych komórek.  Nawet wtedy, gdy pojemnik na te komórki, czyli uczniowska głowa, znajduje się na drugim końcu klasy. Nauczyciel, którego słychać wszędzie.

      Głosem Roku 2020 ostaje Pan Marcin Pietrzak.

      III kategoria "CHODZIARZ  ROKU"

      Nauczyciela, który bardzo szybko zmienia miejsce swojego pobytu, szczególnie na dyżurze. Trudno go zlokalizować,  potrafi  zaskoczyć, uczniów najbardziej wtedy, gdy odpisują zadanie. Chodzi tempem równym, szybkim i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Slalom korytarzem między grupką uczniów jest czymś normalnym i nie powodującym u niego zadyszki. Plotki mówią, że w ciągu jednego roku szkolnego potrafi wykończyć kilkanaście par butów. Ale to tylko plotki...

      Chodziarzem Roku została Pani Angelika Łakomska

      IV kategoria „Moralizator Roku”

      Nauczyciele, którzy sporo czasu poświęcają na dawanie dobrych rad, wskazywanie , co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego nie wypada.

      Moralizatorem Roku została Pani Katarzyna Stańczuk.

       

      V kategoria – „ Mistrz Ciętej Riposty”

      "Mowa jest srebrem a milczenie złotem". Czy to na zajęciach czy na przerwie nauczyciel który sypnie od czasu do czasu jakąś złota myślą lub powiedzeniem. Jego wypowiedzi są ironiczne, błyskotliwe, nietypowe i oryginalne. Potrafi znaleźć odpowiedź na każdą, nawet najbardziej żenującą zaczepkę, krótko mówiąc niczym nie można go zaskoczyć.

      Miło nam ogłosić, że wirtualną statuetkę otrzymuje Pani Monika Spychalska.

      VI kategoria - "SOKOLE  OKO"

      Nauczyciel posiadający bardzo wyostrzony zmysły. W grę może wchodzić słuch, wzrok, węch oraz tak zwany "szósty zmysł". W bojowych warunkach szkolnych najczęściej przydaje sie wzrok. Widzi wszystko, co się dzieje w klasie. Nie prześliźnie się tu nawet niezauważona mucha, nie mówiąc już o odpisaniu czegoś na sprawdzianie!

      Sokolim Okiem 2020 została Pani Marta Ochmańska.

       

      Gratulujemy!

      Samorząd Uczniowski i Opiekunowie akcji: Marta Ochmańska i Monika Spychalska.

       

       

       

       

     • Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.

     • Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.

      Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

    • Zasady organizacji i realizacji zadań w Szkole Podstawowej im.Powstańców 1863 Roku w Zaborowie
     • Zasady organizacji i realizacji zadań w Szkole Podstawowej im.Powstańców 1863 Roku w Zaborowie

     • Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA JEDNOSTEK SYSTEMU OŚWIATY W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

      Zasady_organizacji_i_realizacji_zadan__SP_Zaborow_a.pdf

      Z powodów organizacyjnych i technicznych uzupełniony został punkt II. Sposoby komunikowania się: dyrektor-nauczyciel-uczeń-rodzic, podpunkt 4.

      o zapis: W przypadku pojawienia się trudności organizacyjnych np. technicznych - polegających na przeciążeniu sieci drogi elektronicznej, nauczyciel może odebrać wiadomości po godzinie 16.00.

      Zasady_organizacji_i_realizacji_zadan__SP_Zaborow_a_(1).pdf​​​​​​​


    • Ogłoszenie w sprawie rekrutacji dzieci do klas pierwszych w roku szkolnym 2020/2021.
     • Ogłoszenie w sprawie rekrutacji dzieci do klas pierwszych w roku szkolnym 2020/2021.

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie informuje, że wszyscy kandydaci do klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021 zostali zakwalifikowani.

    • Nowy Apel Mazowieckiej Policji. Podajemy komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.
     • Nowy Apel Mazowieckiej Policji. Podajemy komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.

     • Mazowiecka Policja Apeluje!

       

      Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

       

      W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

      Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

      Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

      Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

      Wyłączeni z tego obowiązku będą:

      - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

      - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

       

      Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  

       

      Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

      Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

      Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

      Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

      •  

      Drodzy uczniowie!
      Mazowiecka Policja apeluje:

       

      W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

      Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.

      Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

      Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

      Unikajcie miejsc publicznych!

      Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

       

    • Majka Jeżowska z zespołem zaprasza na zajęcia:
     • Majka Jeżowska z zespołem zaprasza na zajęcia:

     • Codziennie, od poniedziałku do piątku prowadzimy bezpłatne zajęcia ruchowo – muzyczne dla dzieci w wieku do 6 r.ż. oraz w wieku 7 – 10 lat. Prosimy o przekazanie tej wiadomości Państwa rodzicom. Obecnie ogląda nas około 4 tyś dzieci. A chciałybyśmy, aby z zajęć skorzystało jeszcze więcej dzieci.

      • Codziennie o godz. 10.30 odbywają się warsztaty Baby Dance. Baby Dance to tańce i hulańce dla najmłodszych dzieci do 6 r.ż.
      • Codziennie o godz. 11.30 odbywają się warsztaty Dzieciak sam w domu. Dzieciak sam w domu to warsztaty zabijania nudy ruchem i muzyką dla dzieci w wieku 7 - 10 lat.

      Prowadzi Joanna Bąk – Instruktor tańca, edukator muzyką i ruchem. Serce Akademii. Współprowadzi Beata Kaczor – trener mentalny, mózg Akademii.

      Zajęcia pięknie uzupełniają warsztaty ruchowo – muzyczne dla dzieci przedszkolnych. Jak również stanowią uzupełnienie zajęć muzycznych, lekcji w-f czy zajęć świetlicowych.

      Od kwietnia palujemy zwiększyć ilość i rodzaj zajęćJ

      Podajemy linka do zapisów:

      https://sklep.majkijezowskiej.com/majkatv/

      Z poważaniem

      Majka Jeżowska z zespołem

    • Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie z dnia 25 marca 2020 r.
     • Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie z dnia 25 marca 2020 r.

     •  

      w sprawie rozwiązań dotyczących organizacji i realizacji zadań przez Szkołę Podstawową im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie zwaną dalej Szkołą, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

       

      Działając  na podstawie  §1 i §7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
      20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
      i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493), informuję, że:

       

      począwszy od 25 marca 2020 r. do zakończenia czasu ograniczenia funkcjonowania szkół
      i przedszkoli, prowadzi się w Szkole kształcenie na odległość, rozumiane, jako kształcenie z wykorzystaniem metod i technik oraz środków komunikacji, które w procesie edukacji nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a także możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych wskazanych przez nauczyciela.