• Netykieta – czyli o kulturze w Internecie
     • Netykieta – czyli o kulturze w Internecie

     •  

      W prawdziwym życiu staramy się nie popełniać błędów. Dbamy o dobry wizerunek. Przestrzegamy zasad dobrego wychowania. Czy to samo możemy powiedzieć o naszym zachowaniu w Internecie? Często mamy wrażenie, że jesteśmy w nim anonimowi. Z tego powodu zdarza się zapomnieć o netykiecie. Tymczasem znajomość jej zasad jest niezbędna w cyberprzestrzeni.

      Oto one:

      1. Zanim umieścisz coś w Internecie – pomyśl – to co w nim umieścisz zostaje.
      2. Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Nie używaj wulgaryzmów. Pamiętaj: również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działania.
      3. Nie prowokuj kłótni w sieci i nie daj się im sprowokować.
      4. Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych w sieci zawsze podawaj ich źródło.
      5. Bez zgody nie rób nikomu zdjęć, nie nagrywaj i nie umieszczaj ich w sieci.

      Zadbaj o bezpieczeństwo w Internecie. Nie podawaj nikomu swoich danych ani danych Twoich bliskich lub kolegów, a jeśli coś Cię zaniepokoi – zgłoś to dorosłym


    • Oskary Nauczycielskie
     • Oskary Nauczycielskie

     •  

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie głosowali na swoich faworytów. Wyróżniono nauczycieli w następujących kategoriach:

      I kategoria - „Luzak Roku”

      Każdego dnia napotykamy na swej drodze większe lub mniejsze problemy. Są nauczyciele, którzy potrafią swoim postępowaniem rozładować napiętą sytuację i powodują, że świat staje się znośniejszy.

      Zaszczytny tytuł Luzaka Roku otrzymuje
      Pan Janusz Pałka.

      II kategoria "GŁOS  ROKU"

      Nauczyciel, który przekazują swoją wiedzę głosem bardzo donośnym. Dzięki temu uczniowie mają  znakomity posłuch i dzięki temu informacje łatwiej docierają do ich szarych komórek.  Nawet wtedy, gdy pojemnik na te komórki, czyli uczniowska głowa, znajduje się na drugim końcu klasy. Nauczyciel, którego słychać wszędzie.

      Głosem Roku 2020 ostaje Pan Marcin Pietrzak.

      III kategoria "CHODZIARZ  ROKU"

      Nauczyciela, który bardzo szybko zmienia miejsce swojego pobytu, szczególnie na dyżurze. Trudno go zlokalizować,  potrafi  zaskoczyć, uczniów najbardziej wtedy, gdy odpisują zadanie. Chodzi tempem równym, szybkim i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Slalom korytarzem między grupką uczniów jest czymś normalnym i nie powodującym u niego zadyszki. Plotki mówią, że w ciągu jednego roku szkolnego potrafi wykończyć kilkanaście par butów. Ale to tylko plotki...

      Chodziarzem Roku została Pani Angelika Łakomska

      IV kategoria „Moralizator Roku”

      Nauczyciele, którzy sporo czasu poświęcają na dawanie dobrych rad, wskazywanie , co jest dobre, a co złe, co wolno, a czego nie wypada.

      Moralizatorem Roku została Pani Katarzyna Stańczuk.

       

      V kategoria – „ Mistrz Ciętej Riposty”

      "Mowa jest srebrem a milczenie złotem". Czy to na zajęciach czy na przerwie nauczyciel który sypnie od czasu do czasu jakąś złota myślą lub powiedzeniem. Jego wypowiedzi są ironiczne, błyskotliwe, nietypowe i oryginalne. Potrafi znaleźć odpowiedź na każdą, nawet najbardziej żenującą zaczepkę, krótko mówiąc niczym nie można go zaskoczyć.

      Miło nam ogłosić, że wirtualną statuetkę otrzymuje Pani Monika Spychalska.

      VI kategoria - "SOKOLE  OKO"

      Nauczyciel posiadający bardzo wyostrzony zmysły. W grę może wchodzić słuch, wzrok, węch oraz tak zwany "szósty zmysł". W bojowych warunkach szkolnych najczęściej przydaje sie wzrok. Widzi wszystko, co się dzieje w klasie. Nie prześliźnie się tu nawet niezauważona mucha, nie mówiąc już o odpisaniu czegoś na sprawdzianie!

      Sokolim Okiem 2020 została Pani Marta Ochmańska.

       

      Gratulujemy!

      Samorząd Uczniowski i Opiekunowie akcji: Marta Ochmańska i Monika Spychalska.

       

       

       

       

    • Nowy Apel Mazowieckiej Policji. Podajemy komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.
     • Nowy Apel Mazowieckiej Policji. Podajemy komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.

     • Mazowiecka Policja Apeluje!

       

      Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

       

      W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

      Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

      Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

      Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

      Wyłączeni z tego obowiązku będą:

      - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

      - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

       

      Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  

       

      Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

      Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

      Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

      Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

      •  

      Drodzy uczniowie!
      Mazowiecka Policja apeluje:

       

      W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

      Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.

      Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

      Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

      Unikajcie miejsc publicznych!

      Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

       

    • Majka Jeżowska z zespołem zaprasza na zajęcia:
     • Majka Jeżowska z zespołem zaprasza na zajęcia:

     • Codziennie, od poniedziałku do piątku prowadzimy bezpłatne zajęcia ruchowo – muzyczne dla dzieci w wieku do 6 r.ż. oraz w wieku 7 – 10 lat. Prosimy o przekazanie tej wiadomości Państwa rodzicom. Obecnie ogląda nas około 4 tyś dzieci. A chciałybyśmy, aby z zajęć skorzystało jeszcze więcej dzieci.

      • Codziennie o godz. 10.30 odbywają się warsztaty Baby Dance. Baby Dance to tańce i hulańce dla najmłodszych dzieci do 6 r.ż.
      • Codziennie o godz. 11.30 odbywają się warsztaty Dzieciak sam w domu. Dzieciak sam w domu to warsztaty zabijania nudy ruchem i muzyką dla dzieci w wieku 7 - 10 lat.

      Prowadzi Joanna Bąk – Instruktor tańca, edukator muzyką i ruchem. Serce Akademii. Współprowadzi Beata Kaczor – trener mentalny, mózg Akademii.

      Zajęcia pięknie uzupełniają warsztaty ruchowo – muzyczne dla dzieci przedszkolnych. Jak również stanowią uzupełnienie zajęć muzycznych, lekcji w-f czy zajęć świetlicowych.

      Od kwietnia palujemy zwiększyć ilość i rodzaj zajęćJ

      Podajemy linka do zapisów:

      https://sklep.majkijezowskiej.com/majkatv/

      Z poważaniem

      Majka Jeżowska z zespołem

    • Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie z dnia 25 marca 2020 r.
     • Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie z dnia 25 marca 2020 r.

     •  

      w sprawie rozwiązań dotyczących organizacji i realizacji zadań przez Szkołę Podstawową im. Powstańców 1963 Roku w Zaborowie zwaną dalej Szkołą, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

       

      Działając  na podstawie  §1 i §7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia
      20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
      i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 493), informuję, że:

       

      począwszy od 25 marca 2020 r. do zakończenia czasu ograniczenia funkcjonowania szkół
      i przedszkoli, prowadzi się w Szkole kształcenie na odległość, rozumiane, jako kształcenie z wykorzystaniem metod i technik oraz środków komunikacji, które w procesie edukacji nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a także możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych wskazanych przez nauczyciela.

       

       

     • List z Kuratorium Oświaty do rodziców

     • Kuratorium Oświaty

       

      w Warszawie

      Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

       

      Warszawa, dn. 12 marca 2020 r.

       

      KPZ.576.9.2020.BF

       

                                                   Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

       

      mając na uwadze decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w przedszkolach i szkołach w Polsce, związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, uprzejmie proszę o objęcie szczególną troską Państwa dzieci.

       

      Wyjątkowo ważne jest zadbanie o zachowanie higieny osobistej oraz o ile jest to możliwe pozostawienie dzieci pod opieką w bezpiecznym miejscu ich zamieszkania. Apeluję, aby w tym czasie dzieci nie korzystały z miejsc użyteczności publicznej, w których występują duże skupiska ludzi np. centra handlowe, miejsca rozrywki, place zabaw.

       

      Pamiętajmy o tym, iż koronawirus stanowi największe zagrożenie dla osób o osłabionej odporności, osób starszych, zatem należy zadbać o ograniczenie kontaktów dzieci z osobami najbardziej narażonymi.

       

      Zwracamy również uwagę na konieczność monitorowania bieżących informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej, pojawiających się na stronach internetowych: Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Kuratorium Oświaty w Warszawie.

       

      Proszę o korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji.

       

      Jednocześnie zachęcam Państwa, wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, do zainteresowania się i zaopiekowania osobami wymagającymi szczególnej troski - rodzicami, dziadkami, sąsiadami - w trudnym dla wszystkich czasie.

       

      Mam nadzieję, że podjęte przez Państwa działania, zrozumienie i współpraca, przyczynią się do ograniczenia istniejącego zagrożenia.

       

      Z poważaniem

       

       

      Mazowiecki Kurator Oświaty

       

      /-/

      Aurelia Michałowska

     • List z Kuratorium Oświaty do uczniów

     • Kuratorium Oświaty

       

      w Warszawie

      Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

       

      Warszawa, dn. 12 marca 2020 r.

       

      KPZ.576.9.2020.BF

       

                                                                          Drodzy Uczniowie,

       

      mając na uwadze decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w szkołach, związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, proszę Was o zachowanie w tym czasie szczególnej ostrożności.

       

      Wyjątkowo ważne jest zadbanie o higienę osobistą oraz o pozostanie w miejscu zamieszkania. Apeluję, nie korzystajcie w tym czasie z miejsc użyteczności publicznej, w których występują duże skupiska ludzi np.: centra handlowe, miejsca rozrywki, środki komunikacji, place zabaw. Zaplanowane spotkania towarzyskie odłóżcie na inny termin.

       

      Zawieszenie zajęć w szkołach nie może być traktowane jako okres ferii. Wykorzystajcie czas wolny od zajęć w szkole do samodzielnej pracy w domu. Materiały przekazane przez nauczycieli niech służą Wam do rozwijania zainteresowań, utrwalania wiedzy, przygotowania do egzaminów. Swoją aktywność zaplanujcie racjonalnie tak, aby dawała również przestrzeń do rozwoju indywidualnych pasji.

       

      Pamiętajcie o tym, iż koronawirus stanowi największe zagrożenie dla osób o osłabionej odporności, osób starszych, zatem zadbajcie o ograniczenie kontaktów z osobami najbardziej narażonymi. Jednocześnie, mając możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej, nie zapomnijcie zainteresować się osobami wymagającymi szczególnej troski - dziadkami, sąsiadami - w trudnym dla wszystkich czasie.

       

      Proszę, korzystajcie tylko z wiarygodnych źródeł informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej, pojawiających się na stronach internetowych: Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Kuratorium Oświaty w Warszawie.

       

      Jestem przekonana, że Wasza odpowiedzialna postawa i zrozumienie, przyczynią się do ograniczenia istniejącego zagrożenia.

       

      Z poważaniem

       

       

      Mazowiecki Kurator Oświaty

       

      /-/

      Aurelia Michałowska

    • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
     • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

     • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

      Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

      Od poniedziałku, 16 marca br. uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół.

      Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

      Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

      Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

      Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

      • poradni psychologiczno-pedagogicznych;

      • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;

      • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

      • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;

      • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;

      • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

       

      Rodzicu,

      • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

      • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

      • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

      • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

      • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

      • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

      Uczniu,

      • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

      • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

      • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

      • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

      Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępnione są e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

       

      Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

      • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.

      • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

       

      Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

       

      Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

      Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

     • Dzień Liczby Pi

     • 14 marca to obchodzony na całym świecie Dzień Liczby Pi. Datę święta wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego tej liczby (3,14). Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wybitnego matematyka Wacława Sierpińskiego i fizyka Alberta Einsteina. Na szkolnym holu uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i ciekawostki o tej najpopularniejszej wartości matematycznej.

    • Odwołany obiad w dniu 10 marca
     • Odwołany obiad w dniu 10 marca

     • Informujemy, że z powodu braku prądu w Publicznym Przedszkolu Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie,

       

      w dniu 10 marca 2020

      niemożliwe będzie zapewnienie obiadów uczniom naszej szkoły.

       

      Kwota należności za obiady w marcu  zostanie pomniejszona o 3,5 zł z bieżącej płatności lub dokonany zostanie odpis z płatności za kolejny miesiąc.

       

     • Klasy 3b, 2a i 2b z wizytą w warszawskim Teatrze Capitol.

     • 27 lutego uczniowie klas 3b, 2a i 2b wybrali się do teatru Capitol, gdzie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ”Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.

      Doktor Dolittle wraz ze swoimi podopiecznymi : Świnką Geb-Geb, Papugą Polinezją oraz małpką Czi-Czi przeniósł widzów w niezwykły świat pełnej przygód przyjaźni. Całość przeplatana była specjalnie skomponowanymi do spektaklu piosenkami.

        Po spektaklu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  interesujących warsztatach teatralnych, dzięki którym dowiedzieli się, jak wiele umiejętności składa się na grę aktorską.

      To była bardzo ciekawa wycieczka.

                                                                                                 Bogusława Ciupa

      .

    • Spotkanie z ciekawymi zawodami
     • Spotkanie z ciekawymi zawodami

     • 03.03.2020r. naszą szkołę odwiedził tata naszego ucznia, p.Juliusz Lipiński, który w sposób ciekawy i inspirujący przedstawił dzieciom wykonywany przez siebie zawód lekarza weterynarii. Uczniowie klas 6 biorący udział w zajęciach mogli zapoznać się z pracą weterynarza. Zaproszony gość profesjonalnie przygotował prezentację multimedialną dotyczącą zagadnień związanych z zawodem weterynarza. Dzieci były bardzo zainteresowane tym, o czym opowiadał pan Juliusz, zadawały pytania i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a na zakończenie pan  Lipiński  pokazał w jaki sposób przygotować się do zabiegu operacyjnego. Uczniowie mogli poćwiczyć na skórce od banana zakładanie szwów. Z ogromnym przejęciem słuchały opowieści i były zachwycone spotkaniem, co widać na zdjęciach, które znajdują się w naszej galerii. Dziękujemy za poświęcony nam czas i bardzo ciekawe zajęcia.