• BIBLIOTEKA SZKOLNA

Drodzy Czytelnicy!

Niniejsza strona poświęcona będzie funkcjonowaniu biblioteki szkolnej. Znajdziecie tu informacje dotyczące spotkań i uroczystości odbywających się w jej murach, zapoznacie się z nowościami wydawniczymi, jakie co kilka tygodni pojawiają się na półkach, obejrzycie fotografie uwieczniające Wasze spotkania z książką. Biblioteka to miejscu, gdzie króluje cisza, atmosfera sprzyja zgłębianiu tajników świata nauki, a przyjazny nauczyciel bibliotekarz służy radą i pomocą w wyszukiwaniu potrzebnych lektur. Przytoczona wyżej teoria w naszej szkole świetnie sprawdza się także w praktyce. Może jedynie z zachowaniem ciszy mamy niejaki problem, ale któż potrafi poskromić młode, spragnione wiedzy umysły, szturmujące drzwi biblioteki…? Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się o setki nowych pozycji książkowych. Wśród nich znalazły się: serie wydawnicze dla dzieci i młodzieży, powieści przygodowe, obyczajowe, komiksy, opowiadania i wierszyki. Ciekawe pod względem zawartości, nęcące barwą okładek, uśmiechają się do czytelników, szepcąc nieśmiało: „Zabierz mnie ze sobą do domu. Przeniosę cię w niezwykły, magiczny świat, gdzie wszystko może się zdarzyć.” Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.

Dużą popularnością wśród czytelniczek naszej szkoły cieszą się książki, których bohaterki szczególnym uczuciem obdarzyły zwierzęta. Na plan pierwszy wysuwają się te powieści, które traktują o przygodach miłośniczek jazdy konnej. Cykl książek o Jinny z Finmore to obraz niezwykłej przyjaźni między młodą dziewczyną a klaczą o imieniu Shanti. Źle traktowane przez cyrkowców zwierzę trafia pod opiekę zakochanej w koniach nastolatki. Dziewczyna, której marzeniem było posiadanie własnego kucyka, szybko przywiązuje się do pięknej klaczy. Choć wydaje się, że ciężko doświadczone przez los zwierzę nigdy jej nie zaufa, dziewczyna zrobi wszystko, żeby je ocalić. Akademia Canterwoo to prestiżowa szkoła jeździecka. Kiedy Sara Silver zjawia się w elitarnym ośrodku, spotyka ją mało serdeczne przyjęcie ze strony najlepiej jeżdżących i najładniejszych liderek. Ale najgorsze dopiero przed nią. Sasha będzie musiała pokazać swoje umiejętności na padoku…Czy nowej uczennicy uda się zdobyć sympatię innych i przetrwać pierwszy semestr w Akademii? Zapraszamy do biblioteki szkolnej, by poznać losy bohaterek Akademii Canterwood, przygody Jinny z Finmore oraz wielu innych postaci, które z ochotą wpuszczą nas do swojego świata, prezentując najciekawsze, najbarwniejsze jego zakamarki.

Komiks – sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetowej grafiki satyrycznej. Uwielbiany w latach 90. XX wieku komiks z początkiem kolejnego wieku stracił nieco na swej atrakcyjności. Dziś znów powraca do łask. Uczniowie naszej szkoły coraz chętniej sięgają po historyjki obrazkowe, które bawią i uczą. Kolorowe strony z niewielką ilością tekstu przy każdym obrazku przyciągają zwłaszcza młodszych czytelników. Nie bez znaczenia jest fakt, iż do kanonu lektur szkolnych włączony został tytuł „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, który jest niczym innym jak właśnie komiksem. Janusz Christa to znany twórca wspomnianego wyżej gatunku. Spadkobiercami jego pasji pisania tekstów komiksowych są autorzy młodego pokolenia. Maciej Kur i Piotr Bednarczyk to pasjonaci historyjek obrazkowych. Laureaci konkursu imienia Christy, znani dziś jako autorzy zabawnych perypetii Lila i Puta, uważają, iż wybrana przez nich forma twórczości ma szansę stać się na powrót popularna wśród czytelników, także dorosłych wielbicieli literatury.