29 listopada 2023 roku nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon wróżb, w którym zgodnie z tradycją odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe zorganizowane przez wychowawców świetlic. Najpierw uczniowie zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, natomiast później rozpoczęły się zabawy z przygotowanymi wróżbami. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zabawach, takich jak andrzejkowy wyścig butów, lanie wosku, wróżba z monetami, wróżba z kostek do gry, znaczenie liczb, wróżby ukryte w balonach i itp. Jak wiadomo świetlicowe wróżby spełniają się po zatańczeniu na balu andrzejkowym, dlatego później dzieci miały okazję do wspólnej zabawy przy ulubionych utworach muzycznych. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalny klimat, dlatego już za rok czeka nas podobna zabawa!
ANDRZEJKI W NASZEJ ŚWIETLICY
- 23
WYNIKI ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNO – TECHNICZNEGO PT: „LISTOPADOWY PARASOL”
Szaruga jesienna wcale nie musi być szara. Przekonali nas o tym uczestnicy konkursu pod hasłem: "Listopadowy Parasol”. Wystarczy z takimi parasolami wyjść na spacer w deszczowy listopadowy dzień, a świat wokół będzie kolorowy i radosny. Na konkurs wpłynęło 22 prace, które w większości były wykonane samodzielnie przez dzieci lub z niewielką pomocą rodziców. Wszystkie parasole są naprawdę bardzo ciekawe, piękne i wyjątkowe. Wybór tego najpiękniejszego nie był możliwy, dlatego wszystkie parasole zostały nagrodzone. Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie.
Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrody, które będą rozdane na zakończenie I semestru. Wszystkie prace można oglądać przy głównym wejściu szkoły.
Wychowawcy świetlic.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Leon Sochocki - klasa 2b
Anita Sokołowska - klasa 3c
Solomiia Halaida – klasa 3a
Skorupski Mateusz – klasa 2a
Skorupski Michał – klasa 2b
Dyczka Amelia – klasa 1a
Baranek Helena – klasa 1b
Blanka i Aleksandra Zaraś – klasa 3a
Aleksandra Kowalska – klasa 2b
Hanna Kurzych – klasa 1a
Kalina Dąbrowska – klasa 3c
Laura Kłębowska - klasa 2a
Aleksandra Arciszewska – klasa 3c
II miejsce – Zuzanna Pyrka – klasa 1a
Mikołaj Sieńczewski – klasa 2a
Jan Osiadacz – klasa 2b
Amelia Martyńska – klasa 1a
Maria Skóra – klasa 2a
Wiktor Świtakowski – klasa 2a
Matvii Tsiapko – klasa 2a
Lena Olechowska – klasa 1a
Hanna Wyrębiak – klasa 1b
Ogólnopolski turniej Liga Robotów
Gabrysia, Czarek, Kacper i Krzyś w dniu 26.11.2023 roku reprezentowali naszą szkołę na ogólnopolskim turnieju Liga Robotów organizowanym przez #LaboratoriaPrzyszlosci oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Podczas tej imprezy dzielili się wiedzą zdobytą kole informatycznym. Doświadczyli zdrowej, wspierającej rywalizacji. Wiele nauczyli się od obecnych na miejscu trenerów i sędziów, a przede wszystkim wspaniale się bawili. Udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu rozpalił w nich jeszcze bardziej chęć zgłębiania wiadomości i doświadczeń związanych z robotami oraz programowaniem.
Trener Magdalena Dolota
11
"Cyfrowy uczeń"
W zeszłym tygodniu do naszej szkoły dotarły tablety i czytniki Kindla, które otrzymaliśmy w ramach akcji ,,Cyfrowy Uczeń” – realizowanej wspólnie przez Amazon i Związek Cyfrowa Polska. Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych uczniów w polskich szkołach i wyrównywanie ich szans edukacyjnych.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniu 24 listopada w naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Młodsze klasy z ogromnym zaangażowaniem wykonały plakaty ze znanymi Misiami, po to by umożliwić starszym powrót do miłych chwil z dzieciństwa. Wszyscy się świetnie bawili.
Klasa 5a otrzymała w nagrodę „żelazny list” za najciekawsze zdjęcie, podobnie jak wszystkie klasy 1-3 za wysoki poziom plakatów :) .
Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek.
To był naprawdę miły dzień w naszej szkole :) :) :)
Zdjęcia wykonali uczniowie klasy 5
#LaboratoriaPrzyszłości
Bogusława Ciupa
Agnieszka Lasocka
17
Dyskoteka :)
Zapraszamy na szkolną dyskotekę!
Konferencja
W dniu dzisiejszym, przedstawiciele kadry pedagogicznej naszej szkoły wzięli udział w konferencji "Poznać i zrozumieć, oblicza uzależnień wśród dzieci i młodzieży".
Praca dla logopedy
Budżet Uczniowski 2023/24
Już po raz trzeci Rada Rodziców w naszej Szkole organizuje projekt Budżet Uczniowski. Projekt wzorowany na innych budżetach obywatelskich. W tym projekcie to dzieci i młodzież zgłaszają swoje pomysły, przygotowują kampanię promocyjną i to one, w trakcie głosowania, wybierają zwycięzców.
Dzięki Budżetowi Uczniowskiemu zorganizowanemu w poprzednich latach przez Radę Rodziców oraz zaangażowaniu dzieci w ten projekt, mamy w szkole: maszynę do waty cukrowej, muzyczny dzwonek, 2 piece do pieczenia pysznych i zdrowych posiłków, sofy na korytarzu oraz tablicę z zegarem i wynikami na hali sportowej. Ze wszystkich tych rzeczy mogą korzystać, i korzystają, wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Już nie możemy się doczekać nowych i ciekawych pomysłów naszej młodzieży Na tegoroczne projekty czekamy do 21 grudnia!
Wszystkie informacje znajdziecie na stronie internetowej Szkoły w Zaborowie w zakładce BUDŻET UCZNIOWSKI.
Koordynator projektu Rady Rodziców
Katarzyna Fiedorowicz
Podziękowanie za włączenie się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie
Święto Niepodległości w Zaborowie
W dniu 12.11.2023r. w ramach Obchodów Święta Niepodległości w Zaborowie nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne. Zespół wokalny Zaborówki pod czujnym okiem p.Wioletty Dziedzic zaśpiewał pieśni patriotyczne , zaś uczennice klas czwartych wykonały układ taneczny “Taniec z flagami”, którego pomysłodawczynią była p. Marta Berska.
Na uwagę zasługuje również występ seniorek że Świetlicy Środowiskowej w Zaborowie, które swym śpiewem i recytacją uświetniły zaborowską uroczystość. Serdecznie dziękujemy p. Kai Kacie-Walichnowskiej oraz Kindze Tomaszewskiej-Bagan ze Świetlicy w Zaborowie za zaproszenie do współpracy .
13
Uwaga ! Konkurs ;)
Obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę
W dniu 10 listopada 2023 roku Szkoła Podstawowa w Zaborowie uczciła 105 rocznicę "wskrzeszenia Polski". Na początku Pani Dyrektor Joanna Buniowska przywitała licznie przybyłych gości: Zastępcę Wójta Pana Marcina Klimka, Księdza Proboszcza Sławomira Cieślaka, Panią Mariannę Malarowską - radną Gminy Leszno, Panią Jadwigę Pytlakowską - seniorkę, emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły, Panią Kaję Katę- Walichnowską i Panią Kingę Tomaszewską- Bagan ze Świetlicy Gminnej w Zaborowie oraz Panią Agatę Wicik - przedstawicielkę Rady Rodziców. Następnie klasy IVa oraz Va zaprezentowały przygotowaną pod opieką Pani Michaliny Mikołajczak- Król oraz Pani Magdaleny Doloty część recytatorską, w której przypomniały czasy zaborów oraz historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tym występie grupa dziewczynek z klas IV przedstawiła układ choreograficzny z flagami, który opracowała i przygotowała Pani Marta Berska. Podczas uroczystości wysłuchaliśmy historii usypania Kopca Wolnosci w Zaborowie, którą przybliżyła nam Pani Jadwiga Pytlakowska. Oprawę muzyczną akademii oraz koncert pieśni powstańczych przygotował pod okiem Pani Wioletty Dziedzic Szkolny Zespół Wokalny "Zaborówki".
Po uroczystościach w szkole Pani Dyrektor, goście oraz delegacje klas udały się złożyć kwiaty przed Kopcem Niepodległości, który w bieżącym roku obchodzi 95 rocznicę powstania. Szkolne obchody zwieńczył "Bieg Niepodległości" przygotowany przez Panią Martę Berską.
Magdalena Dolota
93
Akcja "Szkoła pamięta"
Jak co roku społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta".
Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. W ramach przedsięwzięcia młodzież odwiedzała miejsca pamięci, porządkowała groby, paliła znicze i wspominała osoby ważne dla lokalnej wspólnoty.
Jolanta Zdanowska
Warsztaty w kl 4 B - Trening pamięci”
W ubiegły czwartek uczniowie klasy 4 B uczestniczyli w warszatach „Trening pamięci” . Trenowaliśmy zdolność zapamiętywania, ćwiczyliśmy rozmaite techniki pamięciowe, będące ciekawymi sposobami na zdecydowanie łatwiejsze utrwalanie ważnych wiadomości oraz ich późniejsze odtworzenie. Techniki te bazują na skojarzeniach, jakie mózg z łatwością koduje, co z kolei umożliwia bezproblemowe odnajdywanie w zasobach wiedzy potrzebnych informacji. Już nie możemy się doczekać na efekty zajęć Jolanta Zdanowska
Zbiórka książek dla dziecięcych oddziałów onkologicznych
Mobilne Laboratorium Przyszłości
W ubiegły czwartek z inicjatywy pani dyrektor Joanny Buniowskiej uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach Mobilne Laboratorium Przyszłości. Podczas tych zajęć poznali działanie drukarki 3 D , a także samodzielnie projektowali prace za pomocą długopisów 3D. Wielką satysfakcję sprawiło dzieciom konstruowanie robotów z klocków oraz wprawianie ich w ruch za pomocą tabletów.
Więcej informacji nt. rządowego programu Mobilne Laboratoria Przyszłości znajduje się pod linkiem
https://www.gov.pl/web/laboratoria/mobilne-laboratoria-przyszlosci
#LaboratoriaPrzyszłości
12
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Ciepły piec sercem naszej klasy na jesienną szarugę
„Piec sercem” – zwycięski projekt w ramach Budżetu Uczniowskiego i zakup dwóch elektrycznych pieców umożliwiły nam udział w lekcjach ze smakiem. Takie lekcje przebiegają zupełnie inaczej. W kilkuosobowych grupach przygotowujemy posiłki, ważymy produkty, odmierzamy płyny, dzielimy porcje (poznajemy ułamki, zamieniamy jednostki) uważnie czytamy przepisy i poznajemy savoir – vivre przy stole. I mimo że przy stole kucharek sześć, to u nas jest co jeść. Do tej pory upiekliśmy zdrowe cukinie, przygotowaliśmy smakowite pizze i pachnące chleby z ziarnami. Przed nami kolejne wyzwania. Dziękujemy pomysłodawcom Budżetu Uczniowskiego za spełnianie naszych marzeń.
Autorzy zwycięskiego projektu – uczniowie klasy 3b
51
VIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Jesień w oczach dziecka"
W piątek 27 października, nastąpiło rozstrzygnięcie VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Jesień w oczach dziecka". Z wielką przyjemnością ogłaszam, że z naszej szkoły miejsce II zajęła Hanna Fiedorowicz w kategorii klas I.
W kategorii klas II wyróżnienie dostał Jan Osiadacz. Dodatkowo do wystawy pokonkursowej zakwalifikowała się praca Mikołaja Sienczewskiego.
Serdecznie wszystkim gratulujemy.
Aktualności