• Mity w teatrze 

          •  

            29 września uczniowie klas szóstych wybrali się do Centrum Kultury w Błoniu na spektakl pt. „Mity”. Na scenie obserwowali aktorów Teatru Nowoczesnego, którzy wcielili się w bohaterów mitycznych. Spektakl reżyserował Andrzej Rudnicki na podstawie własnego scenariusza. 

             

            A wrażenia z przedstawienia? Możemy je wyczytać z wypowiedzi uczniów: 

            - Na początek pokazano mit o powstaniu świata. Przypomnieliśmy sobie także mity o Prometeuszu, Syzyfie, a także wiele, wiele innych. Były rapowane czy opowiadane przez mówiącą książkę. Spektakl był bardzo zabawny i ciekawy. Chociaż przedstawiał historie, które znam, nie był nudny. 

            - Aktorzy byli ubrani w przeróżne kostiumy i akcesoria. W czasie spektaklu były przedstawiane sceny ukazujące mity o bogach. Jedna z nich opowiadała o syzyfowej pracy. Najbardziej podobała mi się scena, w której pani sprzątaczka przegoniła Achillesa. 

            - Gdy zgasły światła, wszyscy wpatrzyli się w osoby, które wyszły zza kulis. Odgrywały one role uczniów klas szóstych uczących się do szkolnej sztuki. 

            - Aktorzy próbowali jak najlepiej wcielić się w postaci mityczne, które odgrywali. Przez brak współpracy oraz liczne kłótnie nie mogli przygotować występu tak, jak każdy z nich by oczekiwał. Dopiero kiedy bohaterowie zrozumieli, że przechwalaniem się i wymądrzaniem nic nie mogą osiągnąć, celująco odegrali postacie z mitów. Spektakl bardzo mi się podobał, ponieważ pokazał, że aby osiągnąć cel, każdy z nas musi ciężko pracować, a praca w grupie nie zawsze bywa łatwa. 

             

          • Po raz kolejny czytaliśmy z sercem

          • Nasza szkoła wzięła udział w III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej Czytamy z sercem. 29 września obchodziliśmy jednocześnie Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca.  

            Wielu uczniów tego dnia czytało książki bliskie ich sercom w salach z nauczycielami, w bibliotece czy na placu zabaw. Na znak przyłączenia się do akcji wiele osób włożyło czerwone koszulki albo udekorowało swoje ubrania serduszkami. Na lekcji edb uczniowie poznali choroby serca takie jak: zawał, zapalenie mięśnia sercowego czy zespół złamanego serca. Nie zabrakło też uczniów, którzy przygotowali konkursowe zakładki z sercem, biorąc tym samym udział w ogłoszonym w szkole konkursie. Akcji towarzyszyły gazetki przybliżające wszystkim budowę serca, alfabet zdrowego serca, sentencje lub frazeologizmy z sercem w roli głównej, natomiast w bibliotece została przygotowana przez uczniów wystawa książek z sercem w tytule.  

            Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji, za radosne świętowanie głośnego czytania udokumentowane zdjęciami. Pozdrawiamy z sercem!  

            Organizatorzy 

             

             

          • Europejski Dzień Języków

          • Z Okazji Europejskiego Dnia Języków uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, podczas których poszerzali swoją językową wiedzę. W ramach językowego wyzwania klasy przygotowywały plakaty na temat wybranego języka i zapożyczeń używanych w naszym języku ojczystym. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję posłuchać znanych baśniowych piosenek w różnych językach i dowiedzieć się jak obcokrajowcy zmagają sie z językiem polskim. Wystawę plakatów oglądaliśmy cały tydzień.  

            M. Mikołajewska i A. Skop

          • EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2023 W NASZEJ SZKOLE

          • 29 września w naszej szkole oraz w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD - European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

            Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

            Tego dnia w naszej szkole uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych zajęciach sportowych. Już o 9 rano na boisku szkolnym klasy 3 wzięły udział w tańcu z szarfami. Następnie odbyły się zajęcia ruchowe z elementami gimnastyki, potem uczniowie wzięli udział w treningu koszykarskim oraz w krótkich meczach badmintona.

            Marta Berska

          • Smacznie i zdrowo w II A

          • Porcja surowych warzyw i owoców dostarcza niezbędnych witamin i minerałów, których potrzebuje młody organizm do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Surówki to smaczne i zdrowe posiłki, a przygotowane wspólnie smakują jeszcze lepiej! Klasa II A

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w dwunastej edycji Narodowego Czytania. 9 września przed budynkiem Świetlicy w Zaborowie stanęła scena, na której zasiadali kolejni czytający. Wśród nich znaleźli się uczniowie: Nela Jędrych, Julia Kamińska, Karolina Stanuch, Franciszek Wereski i Alicja Witkowska oraz nauczyciele: Joanna Buniowska, Jolanta Zdanowska, Marzena Bobin, Urszula Cyga, Magdalena Dolota, Iwona Jezdychowicz, Michalina Mikołajczak – Król i Edyta Sawicka – Miodek.

            Oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły : Szymona Buniowskiego, Zofię Wiśniewską, Huberta Skrzyńskiego, Natalię Sobiecką, Kamilę Regulską i Olgę Buniowską. Szkolne koło wokalne przygotowała p. Wioletta Dziedzic.

            Tegoroczne czytanie upłynęło pod hasłem wspomnień o powstaniu styczniowym, które obecne są w sercach bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, a także społeczności szkolnej, której patronują Powstańcy 1863 Roku w Zaborowie.

            Kliknij poniżej:

            Zdjęcia w albumie Biblioteki Publicznej Gminy Leszno

            Relacja na stronie Gminy Leszno

            Relacja na stronie Świetlic Gminy Leszno

          • Gazetka szkolna pod hasłem KRAJE DACHL

          • W ramach tygodnia języka niemieckiego, uczniowie klas 4-8 wykonali prace na gazetkę szkolną pod hasłem KRAJE DACHL - czyli kraje niemieckiego obszaru językowego. Prace uczniów przybliżają kulturę, zwyczaje, zabytki, bajki oraz słownictwo krajów niemieckiego obszaru językowego. W ramach lekcji historii oraz języka niemieckiego wspominamy w tym tygodniu o ważnych datach i wydarzeniach w historii Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

            Autorzy: uczniowie klas 4-8

            Organizatorzy: Samorząd Uczniowski, p.Michalina Mikołajczak- Król i p.Magdalena Śladewska

             

          • Turniej Tabliczki Mnożenia dla klas trzecich odbył się 13.06.2023.

          • Brali w nim udział chętni uczniowie klasy 3a i 3b, którzy rywalizowali w grze Krzyżak. W turnieju liczyło się przede wszystkim poprawne dopasowanie działań i wyników, ale im szybciej, tym lepiej.

            Mistrzami zostali:

            1. Hubert Klawikowski (0 błędów, czas 2 min. 10 s)

            2. Piotr Naculak (0 błędów, czas 2 min. 25 s)

            3. Franciszek Szczepaniak ((0 błędów, czas 2 min. 50 s)

            Gratulujemy!

          • Wyniki międzyszkolnego konkursu „Dom dla owadów” pod patronatem Wójta Gminy Leszno Grzegorza Banaszkiewicza.

          • Celem konkursu było wykonanie domku dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających. Konkurs miał kształtować postawy i działania proekologiczne - szacunek do przyrody, zwracał też uwagę na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów. Wspólne zaangażowanie w wykonanie zadania skłaniało do integracji rodzinnej.

            Z przyjemnością ogłaszamy listę laureatów:

            I miejsce- Ryszard Tandecki, kl. 2c Szkoły Podstawowej w Lesznie

            II miejsce - Jan Osiadacz, kl. 1b Szkoły Podstawowej w Zaborowie

            Cezary Pyrka, kl 4b Szkoły Podstawowej w Zaborowie

            III miejsce- Karolina Stanuch, kl. 6a Szkoły Podstawowej w Zaborowie

            Aleksandra Kowalska, kl. 1b i Kacper Kowalski, kl. 3b Szkoły Podstawowej w Zaborowie

            Wyróżnienie- Miłosz Strakowski, kl. 6a Szkoły Podstawowej w Zaborowie

            Wszystkim zespołom rodzinnym dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!

            Organizator konkursu: Agnieszka Zabłocka-Osial

             

          • Mama, tata i ja, czyli o supermocy książek

          • Choć Dzień Mamy już minął i Dzień Dziecka już za nami, to w bibliotece wciąż możemy sięgać po książki o rodzinnej tematyce. Wyeksponowane na półkach czekają na czytelników zaintrygowanych sprawami z udziałem taty, mamy i dzieci. Warto poczytać o mamie, która zamieni każdy dzień w niezwykłe wydarzenie, wszak jest czarodziejką. Można dołączyć do dzieci z Bullerbyn, by przekonać się, jak radzą sobie z wyrywaniem zębów albo robieniem zakupów bez listy. W rodzinie Pompona też może być ciekawie! Słowo smoka! A przed Dniem Taty można się przygotować, by wspólnie wyruszyć na poszukiwanie sekretów natury, zwłaszcza że tata zna odpowiedzi na wszystkie nawet najdziwniejsze pytania.

            Szczerze do czytania zachęcamy, gdyż Dzień Taty i Mamy najlepiej w bibliotece spędzamy!

            Bibliotekarki

            PS Uwadze rodziców polecamy również akcję #TataTeżCzyta” ogłoszoną przez Fundację Powszechnego Czytania, zachęcającą do wspólnego odkrywania supermocy czytania: https://fpc.org.pl/tatatezczyta-2/