Zaproszenie na gminną uroczystość
Grant -Przestrzenie Dobrostanu w programie Razem w Klasie
Z radością informujemy, że naszej szkole został przyznany grant Przestrzenie Dobrostanu w programie Razem w Klasie. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe umożliwiające zmianę i dostosowanie przestrzeni szkolnej, która będzie służyła większej dbałości o dobrostan psychiczny oraz integrację uczniów w szkole. Uczniowie mieli okazję wyrazić swoją kreatywność poprzez tworzenie rysunków, malowideł czy kolaży, które zostaną wykorzystane jako część dekoracji ściennej- konkurs rodzinny Strefa Relaksu. Pragniemy wzbudzić w uczniach poczucie własnej wartości i rozwijać umiejętności artystycznej oraz współpracę. Wierzymy, że poprzez wspólne wysiłki stworzymy przestrzeń inspirującą i relaksującą dla wszystkich uczniów polskich i ukraińskich uczących się w naszej szkole.
W dniu 27.05.2024r odbyły się warsztaty z Panią Martą Baranowską. Warsztaty miały na celu zintegrowanie potrzeby z przestrzenią oraz partycypację w projektowaniu. Aktywności , które realizowaliśmy:
- wymiarowanie przestrzeni
- zaznaczenie najważniejszych elementów
- projektowanie
Ale najważniejsze, że świetnie się przy tym bawiliśmy.
Irena Tsiapko
Justyna Ignatowicz
Marta Berska
3
Finał XXIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego "Wydajemy Własną Książkę"
Finał XXIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego "Wydajemy Własną Książkę" odbył się 5 czerwca. Uczennice naszej szkoły podczas uroczystej gali otrzymały nagrody i wyróżnienia. Laureatkami konkursu zostały: Aleksandra Kowalska (wyróżnienie w kategorii literackiej i plastycznej) oraz Judyta Wyrębiak (I miejsce oraz tytuł Złotego Pióra). Gratulacje!
DZIEŃ DZIECKA Z MINIMISTRZOSTWAMI EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ
Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął jak zwykle w sympatycznej atmosferze wśród niesamowitych emocji, radości i dobrej zabawy. Jak co roku rozpoczęliśmy od meczu w siatkówkę na hali sportowej pomiędzy nauczycielami a uczniami klas ósmych. Zawodnicy obu drużyn prezentowali wysoki poziom gry, co bardzo podobało się licznie zgromadzonym kibicom. Zwyciężył zespół nauczycieli. Dalsza część imprezy dzięki wyśmienitej pogodzie odbyła się na placu szkolnym. Po rozgrzewce z muzyką, którą poprowadziła pani Marta Berska, rozegrano potyczki sportowe dla klas 1-3. Uczniowie rywalizowali ze sobą w 4 konkurencjach z podziałem na dwie kategorie – klasy 1a,1b, 2a oraz klasy 3a,3b,3c. Uczestnicy przy dopingu swoich wychowawców i kibiców prezentowali ogromną wolę walki.
Klasyfikacja końcowa przedstawiła się następująco:
Kategoria klas 1-2
I miejsce – klasa 1b
II miejsce – klasa 1a
III miejsce – klasa 2a
Kategoria klas 3
I miejsce – klasa 3b i 3c
II miejsce – klasa 3a
Następnie odbyły się Minimistrzostwa Europy w Piłce Nożnej na boisku ligowym dla klas 4-5 oraz 6-7, które rozegrano w 3 kategoriach. Każda klasa wybrała państwo i reprezentowała je na placu gry. Klasyfikacja końcowa turnieju:
Kategoria klas 4-5 dziewcząt:
I miejsce – Szkocja (klasa 5a)
II miejsce – Polska (klasa 5b)
III miejsce – Belgia (klasa 4b)
IV miejsce – Francja (klasa 4a)
Kategoria klas 4-5 chłopców:
I miejsce – Włochy (klasa 4b)
II miejsce – Holandia (klasa 4a)
III miejsce – Austria (klasa 5a)
IV miejsce – Dania (klasa 5b)
Kategoria klas 6-7 chłopców:
I miejsce – Węgry (klasa 6a)
II miejsce – Niemcy (klasa 7a i 7b)
III miejsce – Anglia (klasa 6b)
Na hali sportowej rozegrany został również mecz piłki siatkowej dziewcząt dla połączonych sił klas 6a i 6b przeciwko 7a i 7b. Zwyciężyły klasy szóste.
Tradycyjnie Rada Rodziców zadbała o to, żeby nie zabrakło dzieciom słodkości w postaci lodów, waty cukrowej i owoców. Z utęsknieniem czekamy na kolejny Dzień Dziecka.
Nauczyciele wychowania fizycznego
21
Finał Wojewódzki XXIV Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
Finał Wojewódzki XXIV Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
W dniu 20.05.2024r. w Miętnem odbył się finał wojewódzki XXIV edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U-8. W turnieju brało udział 30 mistrzów powiatów z woj. mazowieckiego. Nasi uczniowie wystąpili w tych zawodach po raz drugi z rzędu. W rozgrywkach grupowych młodzi zawodnicy dwukrotnie remisowali, przegrywając jedynie z zespołem, który jak się później okazało zajął 1 miejsce w całym turnieju. Mimo iż nie udało nam się dostać do fazy pucharowej, gra w wykonaniu sportowców z Zaborowa była na bardzo dobrym poziomie. Jako nagrody za udział w turnieju uczniowie reprezentujący naszą szkołę otrzymali medale, upominki oraz stroje sportowe od sponsora turnieju. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ambitną walkę, nieustępliwość i dostarczone emocje, życząc powodzenia w kolejnych zawodach.
Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Kurzych, Iga Królikowska, Marcel Kubiak, Karol Klawikowski, Adam Jagiełło, Wojciech Frydrych, Dominik Uliński.
Robert Rokosz
11
Konkurs Pięknego Czytania
Miło nam poinformować, iż zwycięzcami Konkursu Pięknego Czytania zostali:
a) kl. 1-2:
I miejsce - Stanisław Sawiak (1b), Alicja Węgłowska (2a),
II miejsce - Laura Kłębowska (2a),
III miejsce - Jan Czaja (2b);
b) kl. 3-4:
I miejsce - Milena Tomow (3a),
II miejsce - Gustaw Szłyk (4a),
III miejsce - Tomasz Wicik (3a), Amelia Jagiełło (3a), Anita Sokołowska (3c);
c) kl. 5-6:
I miejsce - Nela Jędrych (6b),
II miejsce - Hubert Skrzyński (6a),
III miejsce - Nina Ratkowska (5a);
d) kl. 7-8:
I miejsce - Franciszek Wereski (7a),
II miejsce - Karolina Stanuch (7a),
III miejsce - Julia Kamińska (7a).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zmaganiach.
Organizatorzy
5
MAM TALENT !
29 maja 2014r. odbył się szkolny konkursu „Mam Talent” do którego, jak co roku zgłosiło się wielu chętnch, którzy postanowili się zaprezentować i wziąć udział w show. Wspaniała publiczność (uczniowie wraz z nauczycielami) reagowała bardzo żywiołowo. Dopingowali i wspierali ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Konferansjerkę tradycyjnie prowadziła p.Bogusława Ciupa a nad nagłośnieniem i muzyką czuwała p.Anna Połeć – organizatorzy konkursu.
Zacne jury miało bardzo trudne zadanie, dgyż pomimo sympatii do wszystkich uczestników musiało wybrać zwycięzców, a jak sami później przyznali, młodzi wykonawcy zachwycili ich wspaniałymi występami. Ostatecznie przewodniczący p. Michał Kwiatek ogłosił werdykt.
klasy 1-3
I miejsce - Kalina Dąbrowska kl.3c
II miejsce - Pavla Dibura kl.3a
III miejsce - Milena Tomow i Aleksandra Malarowska kl 3a
klasy 4-8
I miejsce - Natalia Sobiecka kl.6b
II miejsce - Olga Buniowska kl.4a
III miejsce - Szymon Buniowski kl.5b
W konkursie wzięło udział 27 uczniów, którzy prezentowali takie talenty jak: śpiew, gra na skrzypcach i na gitarze, recytacja oraz gimnastyka artystyczna.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Organizatorzy22
Wycieczka uczniów klas trzecich do Zamku Królewskiego w Łęczycy
Dnia 7 maja 2024 r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Łęczycy, który został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W swoich murach gościł również Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę.
W bramie zamku naszych uczniów powitał legendarny diabeł Boruta, którego dzieje i poczynania poznali w czasie spaceru z przewodnikiem. Na dziedzińcu zamku trzecioklasiści obserwowali i przymierzali narzędzia tortur; mieli również okazję strzelać z łuku do tarczy - naciągnięcie cięciwy okazało się nie lada wyzwaniem.
Następnie udali się na lekcję muzealną, podczas której dowiedzieli się, kim był i czym zajmował się rycerz. Okazało się, że jego nazwa wywodzi się od niem. słowa Ritter (jeździec); z racji użytkowania dóbr ziemskich pełnił służbę konną w pełnym uzbrojeniu i należał do uprzywilejowanej klasy. Życie przyszłego rycerza zaczynało się od długiego i trudnego terminowania od dziesiątego roku życia, poczynając od miana giermka (scutiferus – „nosiciel tarczy”), a na pasowaniu na rycerza kończąc. Podczas pasowania giermek otrzymywała od ojca chrzestnego miecz, ostrogi, kolczugę, hełm, włócznię i tarczę; przywdziewał zbroję i wymawiał przysięgę. Na koniec następowało colee – symboliczny gest, najpierw uderzenie klęczącego giermka otwartą dłonią w ramię lub kark, a od XIV wieku już nie dłonią, lecz płazem miecza.
Nasi uczniowie poznali równięż ochronne i zaczepne uzbrojenie rycerza, rodzaje i budowę mieczy, nazwy mieczy królów (Szczerbiec Bolesława Chrobrego, Żuraw Bolesława Krzywoustego, Ekskalibur króla Artura). Z uwagą wysłuchali informacji o ważnej części etosu rycerskiego, słynnego „verbum nobile”, czyli rycerskiego słowa. Krok po kroku poznawali obowiązki i przyrzeczenia rycerza, zasady turniejowe, elementy heraldyki.
Na koniec wzorowo zaliczyli test ze zdobytej wiedzy i praktyczny egzamin władania mieczem. Po wspinaczce na wieżę zamkową i podziwianiu widoków z jej szczytu, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, wrócili do szkoły.
Wychowawcy klas trzecich
55
Sukcesy naszych uczniów
Miło nam poinformować, że liczna grupa naszych uczniów wzięła udział w Turnieju Szachowym o Puchar Sołtysa Zaborówka, który odbył się 25 maja 2024 r.
W kategorii wiekowej do lat 12 wszystkie miejsca na podium zajęli nasi uczniowie z klasy 3b:
I miejsce – Adam Smardzewski
II miejsce – Jan Fiedorowicz
III miejsce – Karol Sucharski
Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że tak wspaniale reprezentują naszą szkołę.
Logopedyczny Dzień Dziecka
Każda okazja jest dobra, aby poprzez zabawę wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Zabawa wiatraczkami i bańkami mydlanymi stała sie pretekstem do ćwiczeń oddechowych,dzięki którym dzieci uczyły się kontrolować siłę i kierunek wydmuchiwania powietrza.Zajęcia prowadzone przez logopedów stworzyły dzieciom okazje nie tylko do ćwiczeń, ale i do wesołej zabawy. Wszyscy uczestnicy bawiły sie wyśmienicie.
M.Mikołajewska, M.Zagajewska, A. Mazurek-Zacharek
1
Powstanie warszawskie
Powstanie warszawskie - to jeden z tematów, który omawialiśmy na szkolnym kole czytelniczo-dziennikarskim. Wspólnie staraliśmy się zrozumieć wydarzenia, które miały miejsce 1 sierpnia 1944 roku. Na początek wykonaliśmy webquest, by poznać codzienność powstańczą i przekonać się, jak wyglądała kuchnia powstańcza. Dowiadywaliśmy się, że przez 63 dni żołnierze dzielnie walczyli, broniąc Warszawy i tragicznie ginąc. W czasie zajęć czytaliśmy książki, które były związane z tym historycznym wydarzeniem, między innymi: „Zaklęcie na w”, „Asiunię”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”, fragment książki „Fajna ferajna” czy komiks paragrafowy „Powstanie Warszawskie” przygotowany przez IPN. Wysłuchaliśmy też wywiad z Papciem Chmielem, który swoich bohaterów Tytusa, Romka i A`Tomka przedstawił jako powstańców warszawskich. Na koniec przygotowaliśmy prezentację, by temat powstania przybliżyć rówieśnikom.
Maks Niewiadomski kl. 6a – tekst
Wiktoria Kisiel kl. 6b – rysunki inspirowane twórczością Jerzego Henryka Chmielewskiego
Wycieczka do Frajdalandii
Uczniowie klasy 1b odwiedzili Frajdalandia. Wycieczka zaczęła się od zabawy na dmuchańcach, następnie był park linowy i trampoliny. Później odwiedziliśmy mini zoo, gdzie dzieci nakarmił alpaki. A na koniec odbył się pokaz podczas, którego dzieci mogły zobaczyć z bliska sowy, jastrzębia i orła.
77
Niecodzienne spotkanie ze sztuką uczniów klasy 3b
- 25
Dnia 8 maja 2024 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie, która była nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Spotkanie ze sztuką” organizowanym przez Fundację PGE w Warszawie. Laureatką tego konkursu była nasza koleżanka, Marcelina Liszkiewicz, a jej praca, inspirowana obrazem Józefa Chełmońskiego „Świt. Królestwo Ptaków”, zapewniła udział całej naszej klasy w lekcji muzealnej pt. „Tajemnica mumii”.
Już na samym początku zwiedzania spotkała nas miła niespodzianka, w holu głównym znaleźliśmy wystawioną pracę konkursową Marceliny.
Następnie przeszliśmy do sali, gdzie podczas zabawy i opowieści wizualizowanej obrazami bóstw poznaliśmy wierzenia starożytnych Egipcjan. Najciekawszy dla nas okazał się proces mumifikacji zwłok. Słuchaliśmy wszystkiego z zapartym tchem. Największą euforię wzbudziła jedyna, autentyczna mumia w Muzeum Narodowym, zabezpieczona w specjalnej gablocie. Nie mogliśmy oderwać od niej oczu. Zdumiewał nas jej wiek i stan zachowania. Zainteresowały nas również informacje dotyczące sarkofagów i kartonaży, czyli skrzyń w których składano mumie. Sposób ich przygotowania, ozdabiania i pakowania niezbędnych dla umarłego elementów, z których najbardziej zaciekawiły nas uszebti, figurki grobowe. Mieliśmy również okazję obejrzeć figurki i obrazy postaci starożytnych bóstw. Szukaliśmy symboli za pomocą, których identyfikowaliśmy każde z nich. Były to: Ozyrys, bóg śmierci i życia pozagrobowego; jego brat Set; Izyda, żona Ozyrysa; Anubis o głowie szakala; Horus z głową sokoła, syn Ozyrysa i Izydy; Ammit „niszczyciel grzesznych dusz” przyczajony obok wagi podczas sądu Ozyrysa.
Te wszystkie ciekawostki i eksponaty mogliśmy poznać m.in. dzięki zaangażowaniu i pracy wspaniałego polskiego archeologa i egiptologa, pana Kazimierza Michałowskiego.
Po udziale w lekcji przeszliśmy do zadań praktycznych, przy użyciu egipskich hieroglifów kodowaliśmy swoje imiona, a następnie w ramach powtórzenia, dobieraliśmy przedmioty niezbędne zmarłym w zaświatach.
Wizyta w Muzeum była fascynującą przygodą, dzięki której przenieśliśmy się w czasie o kilka tysięcy lat.
Uczniowie klasy 3b
Egzamin na kartę rowerową
Miło nam poinformować , że po wytężonej nauce teorii i zdaniu teoretycznych testów, obie nasze klasy 4, a i b, przeszły praktyczne sprawdziany z umiejętności przepisowej jazdy na rowerach. Tym samym nabyły uprawnienia do otrzymania kart rowerowych.
Bogusława Ciupa i Agnieszka Lasocka
13
Uwaga !
Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie Państwa dzieci oraz pracowników szkoły prosimy o zapoznanie się z komunikatem.
Poetyckie leporello
Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Miłosz w szkole". W jej ramach ogłoszono konkurs "Poetyckie leporello".
Laureaci konkursu : Cezary Pyrka, Wiktoria Kisiel, Nela Jędrych, Alicja Witkowska, Weronika Makowska oraz Laura Kłębowska przygotowali oryginalne ilustracje wybranych wierszy Czesława Miłosza .
Można je podziwiać w bibliotece szkolnej. Gratulujemy autorom prac pomysłowości i wrażliwości na słowo liryczne. Nasza szkoła włączyła się tym samym w obchody roku Miłosza.
1
Podsumowanie akcji Żonkile
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwunastej edycji akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W ramach akcji przy pomocy szablonów zrobili papierowy, żółty kwiat żonkila oraz zapoznali się z materiałami dopasowanymi do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży przygotowanymi przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu akcji.
Michalina Mikołajczak-Król
10
Egzamin ósmoklasisty - dzień trzeci
To już dziś! Ostatni egzamin z j.angielskiego czas rozpocząć !
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy powodzenia ;)
4
Egzamin ósmoklasisty - dzień drugi
Dziś nasi ósmoklasiści zmierzyli się z egzaminem z matematyki. Uzbrojeni w czarne długopisy i liniki ruszyli sprawdzić swoją wiedzę.Czy było łatwo ? Zdania są podzielone ;)
1
Egzamin ósmoklasisty - dzień pierwszy
W Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie uczniowie zasiedli w ławkach by napisać swój pierwszy poważny egzamin w życiu. Rozpoczynamy trzydniowy maraton egzaminacyjny w naszej szkole. Dzisiaj uczniowie zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego.
2
Aktualności
- Rajd Pieszy do Mogiły Powstańców 1863 Roku w Zaborowie
- 03.04.2025
- Konkurs na KSIĄŻKĘ KUCHARSKĄ
- 02.04.2025
- Emocje na stadionie Legii Warszawa
- 01.04.2025
- Podziękowania za udział w akcji Poczuj w sobie misję.
- 28.03.2025
- Jestem dziełem sztuki
- 26.03.2025
- W grodzie Mirmiła
- 25.03.2025
- Wycieczka klas drugich do Jungle Academy
- 25.03.2025
- Zajęcia z rękodzieła w naszej szkole
- 25.03.2025
- Dzień kolorowej skarpetki
- 25.03.2025
- Wielkanocny konkurs plastyczny
- 21.03.2025
- !!! Ogłaszamy wyniki głosowania BUDŻETU UCZNIOWSKIEGO !!!
- 21.03.2025
- „Aktywny początek wiosny”
- 17.03.2025
- POCZUJ W SOBIE MISJĘ
- 11.03.2025
- Konkurs „Zabierz książkę na ferie”
- 10.03.2025
- Kobiety, które zmieniły świat
- 07.03.2025
- Zielony Kącik Małego Ogrodnika
- 04.03.2025
- Sukces Szymona Przyborskiego
- 04.03.2025
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- 04.03.2025
- Siatkarki na etapie gminnym oraz powiatowym w kategorii klas 7-8
- 03.03.2025
- Lekcje plastyki w klasach siódmych
- 28.02.2025