• Wyjątkowe spotkania ze sztuką

          • Pewnego październikowego poranka nasz kolega, Krzysztof Kowalski, przyniósł do klasy swoją pracę konkursową (wcześniej nasza pani proponowała nam wszystkim udział w konkursie plastycznym „Spotkanie ze sztuką”, ale tylko Krzyś zareagował na tę prośbę).

            To, co zobaczyliśmy zdumiało nas i zachwyciło. Nie mogliśmy uwierzyć, że zwykłymi kredkami pastelowymi można namalować tak niezwykły obraz do złudzenia podobny do oryginału. Krzyś był dumny ze swojej pracy i nieco obruszony naszym niedowierzaniem. Szybko zaproponował nam, że pokaże, jak można namalować pracę inspirowaną obrazem „Dwaj mali przyjaciele” Tadeusza Makowskiego. Zarówno my jak i nasza pani chętnie na to przystaliśmy. Zapakowaliśmy pracę Krzysia i przekazaliśmy szkolnemu koordynatorowi konkursu (według regulaminu był to ostatni dzień na wysłanie pracy ) i z entuzjazmem przystąpiliśmy do pracy. Krzyś z zapałem demonstrował jak krok po kroku tworzył swoje dzieło. Korzystając z jego wskazówek podążaliśmy za nim krok w krok i nie do końca wierzyliśmy, że osiągniemy podobny efekt. Ale już po godzinie nasze prace zaczęły nabierać kształtów i kolorów. Ostatecznie wszyscy byliśmy zachwyceni z tego, co namalowaliśmy. Krzyś doceniał nasze wysiłki, motywował nas i dodawał pewności siebie. Na koniec wszystkie nasze prace znalazły się w klasowej galerii. Nie mogliśmy się z nimi rozstać, zachwycały wszystkich, którzy odwiedzali naszą salę.

            Po miesiącu jak grom z jasnego nieba spadła na nas niespodzianka. Krzyś wygrał konkurs !!!! Życzyliśmy mu tego z całego serca i życzenie to spełniło się.  Z radości nosiliśmy naszego laureata na rękach. Radość była tym większa, że my również partycypowaliśmy w wygranej. Cała nasza klasa dostała szansę wyjazdu do Muzeum Narodowego w Lublinie. Nie mogliśmy się doczekać. Już kilka dni przed wyjazdem ubieraliśmy się w  fantastyczne koszulki, które otrzymaliśmy od organizatora konkursu i odliczaliśmy dni i godziny do wyjazdu. Aż 7 lutego 2023 r. ruszyliśmy w podróż na spotkanie ze sztuką. Gościliśmy w Muzeum Narodowym w Lublinie, gdzie podziwialiśmy obrazy słynnych malarzy.

             

            Uczniowie klasy 2b

          • Medaliony klasy 5a.

          • Uczniowie klasy 5a w czasie zajęć techniki wykonali medaliony z plasteliny lub gliny samoutwardzalnej. Formy miały zawierać motyw roślinny.

            Agnieszka Zabłocka

          • UROCZYSTOŚCI PRZY MOGILE POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM

          • 21 stycznia 2023r w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nasi Wolontariusze pod opieką p. Wioletty Dziedzic i p. Eweliny Zalewskiej, a także delegaci z Pocztu Sztandarowego z p. Michaliną Mikołajczak-Król wzięli udział w rajdzie styczniowym organizowanym przez Ruch Samorządowy Wspólny Głos, by w uroczysty sposób uczcić pamięć Powstańców. Uczniowie zrobili przemarsz do Mogiły Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” mjr. Walerego Remiszewskiego w Zaborowie Leśnym.

            Po oficjalnych uroczystościach na uczestników na polanie czekał : ciepły poczęstunek i prelekcja historyczna, wystawa artefaktów z okresu Powstania Styczniowego oraz pokaz sztuki kowalskiej. Mogliśmy posłuchać również pieśni powstańczych przy ognisku. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2008 roku. Ideą rajdu jest propagowanie pamięci o bohaterach poległych w Powstaniu Styczniowym ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Budą Zaborowską.

          • „Powstanie styczniowe okiem dziecka”

          • W ramach obchodów święta patrona naszej szkoły , chętni uczniowie z klas 1-8 wzięli udział w projekcie „Powstanie styczniowe okiem dziecka”. Ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej dotyczącej życia codzinnego uczestników Powstania 1863 Roku.

            Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się ogromnym talentem i zaangażowaniem. Jest nam niezmiernie miło zaprezentować przyniesione prace.

            Serdecznie dziękujemy

            Jolanta Zdanowska, Michalina Mikołajczak-Król, Ewelina Zalewska

          • Zajęcia w ramach Laboratoriów Przyszłości

          • Podczas zeszłotygodniowych zajęć koła poczuliśmy się jak na planie filmowym. Rozłożyliśmy green screen i za pomocą aplikacji Chromavid przenosiliśmy się w najróżniejsze miejsca. Nasze fotograficzne podróże uwieczniliśmy za pomocą tabletów. Na zdjęciach ułamek naszych eksperymentów.

            #LaboratoriaPrzyszłości

          • Srebrny medal dla naszych siatkarek w Mistrzostwach Powiatowych!

          • W dniu 6 lutego 2023r. w Centrum Sportu w Błoniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W turnieju udział wzięło 7 zespołów. Najpierw odbyły się rozgrywki w 2 grupach. Nasza drużyna rozegrała w swojej 2 mecze. W pierwszym wygrała dwa sety ze szkołą z Łomianek, w drugim zremisowała z Duchnicami. Ostatecznie dziewczyny zdobyły najwięcej punktów w grupie, co otworzyło im drogę bezpośrednio do walki o 1 miejsce. Nasze zawodniczki rozegrały bardzo dobre zawody, ulegając jedynie w finale zespołowi

            z Bieniewic. Na srebrny medal zapracowały:

            Jaskulska Nikola

            Denis Małgorzata

            Fryczyńska Aleksandra

            Jasińska Laura

            Miszczak Karolina

            Narożnik Oliwia

            Polit Aleksandra

            Ratajczak Julia

            Regulska Natasza

            Sumińska Magdalena

            Ostateczna klasyfikacja turnieju:

            1miejsce – SP Bieniewice

            2 miejsce – SP Zaborów

            3 miejsce - SP 1 Ożarów Mazowiecki

            4 miejsce – SP Duchnice

            5 miejsce – SP Zielonki Parcela

            6 miejsce SP 3 Łomianki

            7 Miejsce SP Kampinos

            Ogromne gratulacje dla dziewcząt, tym bardziej, że był to ich debiut w tego typu zawodach.

            Robert Rokosz

             

             

          • VII Festiwal Pieśni Powstańczej

          • Komponowanie i wykonywanie pieśni w okresie poprzedzającym wybuch powstania i podczas jego trwania wymagały nie lada odwagi. Władze carskie w Królestwie Polskim były na ich punkcie szczególnie wyczulone, obawiając się, zresztą i słusznie, ich niezwykłej siły w pobudzeniu uczuć patriotycznych Polaków. Festiwal już po raz siódmy miał na celu kształtowanie postawy patriotycznej uczniów oraz oddanie hołdu powstańcom poległym w obronie wolności, cieszymy się, że stał się tradycją w naszej szkole.

            23 stycznia 2023 r. społeczność szkolna obchodziła Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji po raz siódmy w szkole odbył się Festiwal Pieśni Powstańczej.

            Wydarzenie historyczno – muzyczne otworzyła Pani Katarzyna Stańczuk wprowadzając poczet sztandarowy.

            Po tej części organizator uroczystości P. Wioletta Dziedzic powitała całą społeczność szkolną przypomniała zasady konkursu i przedstawiła komisję, która czuwała nad poprawnością konkursu i oceniała uczestników w trzech kategoriach wiekowych: kl. I - III, IV - VI kl.7 i 8. Uroczystość poprowadziła Pani wicedyrektor Pani Jolanta Zdanowska. Przedstawiciele klas w pięknych strojach powstańców znakomicie zaprezentowali zdolności wokalne i zobrazowali w pieśniach niepodległościowe dążenia Polaków oraz ich ówczesne nastroje. Po wysłuchaniu wszystkich utworów komisja ogłosiła wyniki:

            w kategorii I główną nagrodę - Grand Prix zdobyła kl. III b z p. Jolantą Zdanowską, II miejsce kl. 2c z p. Justyną Ignatowicz i III miejsce kl. 3a z p. Wiolettą Dziedzic.

            W kategorii II - Grand Prix wywalczyła kl. Va z p. Iwoną Jezdychowicz, II miejsce kl 5 b z p. Robertem Rokoszem i III miejsce kl 4b z p. Angeliką Łakomską.

            W kategorii III Grand Prix zdobyła kl. 7 z wychowawczynią p. Lilianą de Vacquerete, II miejsce kl 8b z wychowawczynią p. Joanną Buniowską i III miejsce kl. 8c z p. Magdaleną Dolotą.

            Na zwycięzców czekają Vouchery do pizzerii.

            Na zakończenie p. Wioletta Dziedzic podziękowała komisji w składzie p. Elżbieta Wachnik, p. Urszula Cyga i p. Agnieszka Skop, a także nauczycielom, którzy pomogli w organizacji festiwalu: p. Jolancie Zdanowskiej, p. Agnieszce Skop, p. Renacie Rykowskiej i p. Justynie Ignatowicz.

          • Wycieczka do Mandorii

          • Pewnego poniedziałkowego ranka uczniowie z klas 3a i 3b wyruszyli w na wycieczkę do największego parku rozrywki znajdującego się „pod dachem” w Europie. Wystrój parku oparty jest na tematyce średniowiecznych miast handlowych. Obejrzeć można było stragany z średniowieczną bronią , strojami. Spotkaliśmy damy dworu, księżniczki, ale ku rozczarowaniu wychowawczyń nie doczekaliśmy się księcia na białym rumaku … Jednak dzieci były wniebowzięte, a to najważniejsze. Korzystały ze wszystkich atrakcji i sądząc po uśmiechach na twarzach baaaaardzo im się podobało. Poniżej krótka relacja z wyjazdu

          • Pierwsza pomoc w klasie 3b w ramach Akcji Bezpieczne Ferie

          • W ubiegły piątek uczniowie klasy 3 b odbyli drugą część zajęć praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tym razem nauczyliśmy się jak odróżnić złamanie od zwichnięcia i w jaki sposób zabezpieczyć miejsce urazu. Wiemy już również co należy zrobić na wypadek zranienia oraz poparzenia . Dowiedzieliśmy się również jak wykorzystywać do tego celu dostępne przedmioty codziennego użytku . Teraz wszyscy przebywający w naszym towarzystwie mogą czuć się bezpiecznie

            J. Zdanowska

          • Zabierz książkę na ferie

          • Drodzy Uczniowie,

            wielkimi krokami zbliżają się tak przez wszystkich wyczekiwane ferie zimowe. To doskonały czas, by nadrobić czytelnicze zaległości Zapraszamy Was do biblioteki szkolnej, gdzie z wypełnionych po brzegi półek uśmiechają się tytuły cudownych opowieści. Zabierzcie je do domu, by razem z bohaterami przeżywać niezwykle przygody - przemierzać lądy, pokonywać dzikie bestie, walczyć z bandytami, rozwiązywać zagadki.

            Książka to wspaniały przyjaciel i nieoceniony towarzysz wolnych chwil.

            Szóstoklasiści już wybrali. Teraz Twoja kolej.

            Zapraszamy

            Bibliotekarki

          • Wyszywanki matematyczne w klasie 6a

          • Na lekcji w 6a uczniowie sklejali modele ostrosłupów, które zostały doklejone do wielościanu i powstała gwiazda morawska.

            W klasie 5b uczniowie tworzyli wyszywanki matematyczne w kształcie choinki.

            Anna Dębowska

             

          • Wyniki II etapu świetlicowego konkursu układania puzzli na czas

          • W środę 18.01.2023 odbył się drugi etap świetlicowego konkursu układania puzzli na czas. Uczestnicy wykazali się sokolim wzrokiem i szybkością układania.
            Wyniki:

            I miejsce – Leon Sochocki – klasa 1b
            Gabryś Zaraś – klasa 1b
            Alan Pakieła - klasa 2b
            Janek Fiedorowicz – klasa 2b
            Maksymilian Makowski – klasa 3a
            Piotr Naculak – klasa 3a

            II miejsce – Olek Sidwa – klasa 1a
            Anna Ziętek – klasa 1a
            Pawla Dibura – klasa 2a
            Tomek Wicik – klasa 2a
            Julia Suchta – klasa 3b
            Krysia Kacprzak – klasa 3b

            III miejsce – Kalina Dąbrowska – klasa 2c
            Staś Stańkowski – klasa 2c

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. R. Bujak

          • Wieczór z kolędą w naszej szkole:)

          • 14 stycznia z inicjatywy naszego nauczyciela p. Wioletty Dziedzic, przy współpracy ze Świetlicą w Zaborowie i Przedszkolem w Zaborowie w naszej szkole odbył się Wieczór z kolędą. Możemy powiedzieć śmiało, że był to dla nas wszystkich wyjątkowy i urokliwy czas, bo spędzony w gronie wspaniałych ludzi. Na początek p. Kaja i p. Kinga ze Świetlicy w Zaborowie przygotowały warsztaty na których dzieci stworzyły fantastyczne maski karnawałowe. Tuż po nich dzieci z przedszkola w Zaborowie przedstawiły wzruszające jasełka. Kolędowanie rozpoczął szkolny zespół wokalny "Zaborówki", który przygotował wspaniały program pastorałek. Mogliśmy posłuchać również fantastycznych występów Radnych Gminy Leszno w towarzystwie posłanki p. Anity Czerwińskiej, p. Liliany Dudy, księdza Parafii w Zaborowie Sławomira Cieślaka, sołtysów Gminy Leszno, KGW - Wyględne Dziewczyny, nauczycieli ze szkoły w Zaborowie, a także Duetu Muzycznego "Wiola&David". Do wspólnego kolędowania dołączyła również cudowna publiczność:)

            Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w naszym spotkaniu.

            Dziękujemy za przybycie całej społeczności szkolnej i lokalnej. Dziękujemy posłance p. Anicie Czerwińskiej, Wójtowi Gminy Leszno Grzegorzowi Banaszkiewiczowi, p. Lilianie Dudzie, przewodniczącemu Rady Gminy p. Michałowi Dominiakowi, radnym p. Ewie Latoszek, p. Mariannie Malarowskiej i p. Lesławowi Kuczyńskiemu, Wyględnym Dziewczynom, p. Igorowi Jakubiakowi, p. Kai Kata-Walichnowskiej, p. Kindze Tomaszewskiej-Bagan, sołtysom: p. Katarzynie Oleksiewicz, p. Martynie Witkowskiej, p. Mirosławie Dymek, p. Piotrowi Sucharskiemu. Dziękujemy p. Dawidowi Ferszter, p Dyrektor p. Joannie Buniowskiej, nauczycielom p. Katarzynie Stańczuk, p. Jolancie Zdanowskiej, p. Wioletcie Dziedzic, p. Annie Dębowskiej, p. Angelice Mazurek- Zacharek, p. Irenie Ciapko, p. Renacie Rykowskiej, zespołowi wokalnemu "Zaborówki", wolontariuszom, szczególnie Aleksandrze Polit, dzieciom z przedszkola w Zaborowie, ich nauczycielom i rodzicom. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy osłodzili nasz wieczór pysznym ciastem, pracownikom szkoły p. Wiesławie Skłodowskiej, p. Mariuszowi Oleksiewiczowi, p. Ryszardowi Dmoch. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby ta impreza długo została w pamięci. Możemy obiecać, że na stałe wpisze się w kalendarz naszych imprez:) Do zobaczenia za rok!

            Relacja filmowa podzielona została na 3 części:)

          • Jak wygląda świat z babcią na jabłoni, a z dziadkiem na huśtawce?

          • Kim była piąta babcia Dominika? Jaką tajemnicę skrywa studnia babci Augusty albo kosmos nieustraszonej babci Adeli? Mój dziadek był drzewem czereśniowym, a moja babcia kocha Chopina, prawda? Promenada czy chusta babci? Oto są pytania! Gdy sięgniesz po książkę, poznasz świat według babci i dziadka albo nawet superdziadka.

            W bibliotece czytamy sobie o babci i dziadku,

            I zachęcamy Cię i mały czytelniku, i nastolatku!