• Świąteczne warsztaty plastyczne klasy 1b w Karczmie Zaborów

          • Serdecznie dziękujemy Pani Oldze Sochockiej oraz Pani Annie i Tomaszowi Wojtczakom za umożliwienie uczestniczenia w zajęciach artystycznych i słodki poczęstunek. Wykonane ozdoby zawisną na klasowej choince.

                                        Uczniowie klasy 1b

          • Zajęcia muzealne dla dla klas 4-8

          • We wtorek 29 listopada i 1 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć pracowników Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, którzy przeprowadzili lekcje muzealne dla klas 4-8.Na zajęciach uczniowie w bardzo ciekawy, interesujący i pasjonujący sposób zapoznali się z historią badań wykopaliskowych w Zaborowie. W 1987 r. natrafiono na niezwykły zabytek- pochodzący z I w. n.e. szklany puchar, to jeden z nielicznych tego typu przedmiotów znanych w Europie. Dowiedzieli się na czym polega praca archeologa i co najczęściej znajdują. Mieli okazję wziąć do rąk oryginalne zabytki i ich repliki, sprawdzić, jak wyglądały pradawne narzędzia, ubrania i ozdoby.

            Bardzo dziękujemy za tą wspaniałą historyczną przygodę.

            Zapraszamy ponownie, będziemy czekać z niecierpliwością na następne ekscytujące opowieści.

          • 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • Święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia.  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalić ich bezinteresowną pracę, a także podziękować.  Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły to wspaniali młodzi ludzie, którzy mają ogromne serca, włączają się w liczne akcje na rzecz potrzebujących, poświęcając swój wolny czas.  Serdecznie za to dziękujemy!  

            Wioletta Dziedzic

            Opiekun SKW 

          • „Podróż w czasie” uczniów klas drugich

          • Dnia 8 listopada 2022r. uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach pt. „W filcowym świecie”. W czasie warsztatów przy pomocy wody i mydła i w wyniku długotrwałego pocierania pojedyncze włókna wełny łączyły się w całość – trójkolorowy filc.

            Oprócz warsztatów dzieci uczestniczyły w ciekawej lekcji - opowieści pana Oskara nt. życia ludzi na terenach dzisiejszego Zaborowa i jego okolic ok. 2000 lat temu. Poznały sposoby budowania zagród, zwyczaje związane z pochówkiem i ofiarowaniem, zajęcia ówczesnej ludności, posiłki i rośliny, z których je przygotowywano, elementy uzbrojenia, przedmioty codziennego użytku, odzienie i ozdoby. Wzbogaciły swój język o nowe słowa np. kabłączek skroniowy, lunula, umbro, dymarka, żużel dymarski, miech itp.

            Dzięki tej wyprawie dzieci dowiedziały się, jak ciekawa jest praca archeologa i jak wiele nowego wnosi do informacji nt. życia naszych przodków. Na własne oczy przekonały się skąd wzięły się powiedzenia „ zgubić wątek” i „pasuje jak wół do karety”.

            Wspomnieć również należy, że wycieczka była jednym z zadań w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka”, w którym nasi uczniowie biorą udział.

            Wychowawcy klas drugich

          • Konkursy matematyczne

          • W minionym tygodniu cześć uczniów naszej szkoły brała udział w dwóch konkursach matematycznych. Jednym z nich był Afik matematyczny, natomiast drugim pierwszy etap powiatowego konkursu Mały Pitagoras.Wszystkim biorącym udział w tych zawodach życzymy powodzenia!Nauczyciele matematyki

          • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci

          • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci

            W Dzień Pluszowego Misia naszą bibliotekę odwiedziły sympatyczne misie, by zachęcać wszystkich do czytania. Wszak na kartach książek niejednego misia można spotkać. Na półkach ukrywają się przecież niewiarygodne historie Paddingtona, przygody Kubusia Puchatka, zagadki Misia Zbysia, wspomnienia Czarnego Noska i pewna Panda, która podpowiada, co wypanda, a co nie wypanda. A niedźwiadek Wojtek? Już sam mundur zachęca do zgłębienia historii tego czworonożnego żołnierza, nieprawdaż?

            Razem z misiami zapraszamy do czytania!

            Bibliotekarki

          • Klasa IIc w Muzeum Narodowym w Warszawie.

          • 24 listopada klasa IIc wyjechała na wycieczkę do Muzeum Narodowym w Warszawie. Wyjazd był nagrodą dla klasy zwyciężczyni konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”. Dzięki zdolnościom i zaangażowaniu Anity Sokołowskiej uczniowie całej klasy zdobywali dziś wiedzę poza szkołą. Koszt transportu, lekcji muzealnej i zwiedzania pokrył organizator- PGE.

            Drugoklasiści analizowali przykłady pejzaży- bardzo popularnego tematu w sztuce. Szukając elementów charakteryzujących wiosnę czy zimę, zgłębiali tajniki pór roku oraz pór dnia. Poprzez piękne XIX-wieczne malarstwo uczyli się, jak za pomocą środków plastycznych, barw przedstawić słoneczny dzień lub noc w parku. Zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w części warsztatowej kolorując drzewo zgodnie z porą roku, w której mają urodziny.

            Korzystając z okazji obejrzeliśmy zewnętrzną ekspozycję Muzeum Wojska Polskiego. Mnóstwo atrakcji przysporzył zimowy anturaż i możliwość zabawy ze śniegiem.

            Agnieszka Zabłocka, Justyna Ignatowicz

          • Nasi uczniowie na Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza w Szachach Szybkich Warszawa - Wesoła

          • Dnia 5 listopada 2022 r. nasi uczniowie Maria Szuszczewicz z kl. 5b, Piotr Przybyliński z kl. 2b, Adam Smardzewski z kl. 2b, Jan Fiedorowicz z kl. 2b reprezentowali naszą szkołę w Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich Warszawa – Wesoła. Zmierzyli się z dużo starszymi uczniami posiadającymi wyższe kategorie szachowe.

            Gratulujemy naszej drużynie odwagi i wytrwałości.

            Renata Rykowska

          • Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

          • Podczas zwiedzania zapoznali się z kulturą żydowską, charakterystycznymi przedmiotami, tradycją i symbolami. Zobaczyli dawną synagogę, karczmę oraz dom żydowski. Następnie, w labiryncie getta, poznali losy Żydów pod niemiecką okupacją. Stamtąd przenieśli się w powojenny świat, dowiedzieli się, dlaczego większość ocalałych z Zagłady zdecydowała się emigrować i jak potoczyły się losy tych, którzy zostali w Polsce. Drugim punktem wycieczki była wizyta w gmachu sejmu Rzeczypospolitej. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających (budynek S) i obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana była wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie przeszli na galerię Sali Posiedzeń Sejmu oraz wysłuchali krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

          • Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole

          • Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić to święto w naszej szkole w sposób szczególny.

            W dniu 25 listopada 2022r. wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły towarzysząc im w tym dniu podczas lekcji. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.

            Zadaniem każdej klasy była praca plastyczna - przygotowanie portretu Misia, który ozdobił drzwi wejściowe sali lekcyjnej.

            Oto wyniki tego konkursu:

            I miejsce – ex aequo klasa 2a i 4b

            II miejsce – klasa 4a

            III miejsce – klasa 3b

            Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie.

            Organizatorzy akcji Bogusława Ciupa, Agnieszka Lasocka, Maria Słomka, Marzena Bobin, Anna Połeć, Agnieszka Zabłocka

             

          • Wycieczka klas Va, Vb, VIa, VIb

          • W dniu 17.11.2022 r. uczniowie z klas Va, Vb, VIa i VIb, wraz z opiekunami: Iwoną Jezdychowicz, Joanną Jaroszkiewicz, Elżbietą Wachnik, Katarzyną Stańczuk oraz Robertem Rokoszem, wzięli udział w wycieczce do Łodzi.

            Wszyscy najpierw udali się do ZOO i Orientarium, gdzie mieli okazję obejrzeć różne gatunki zwierząt i ptaków w warunkach zbliżonych do ich naturalnych środowisk. Dzieci mogły podziwiać m.in. słonie indyjskie, obserwować je podczas kąpieli i karmienia. Wiele emocji wzbudziły też kapibary. Główną atrakcją był podwodny tunel, w którym można było zobaczyć wiele gatunków zwierząt i roślin morskich, w tym egzotycznych ryb, rekinów i płaszczek. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Experymentarium. Zwiedzając wystawę, uczniowie musieli uruchomić wiele zmysłów, a korzystając z interaktywnych stanowisk i eksponatów, mogli zgłębić tajniki świata. Na koniec uczestnicy wycieczki podzieleni na drużyny rywalizowali ze sobą o miano lidera, grając w laserowy paintball w Arenie Laser Games. W tej zabawie ruchowej ważną rolę odgrywała zwinność, spryt oraz umiejętna ocena sytuacji.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń, dzieci wróciły z wyprawy uśmiechnięte i zadowolone, miło spędziły czas ze swoimi rówieśnikami, integrując się podczas wspólnych zabaw.

          • Jesień w obiektywie

          • Z czym kojarzy się jesień ? Z zabawą kolorowymi liśćmi? Podróżami ?Owocami w sadzie? Grzybami w lesie?

            W ramach zadania domowego z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 3 B uchwycili obiektywem aparatu różne odsłony jesieni

            Jolanta Zdanowska

          • W naszej szkole uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • 10 listopada punktualnie o 11.11 pod wzniesioną uroczyście flagą cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego". Odnowiony maszt na terenie szkoły został pozyskany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" objętego honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

            Następnie uczniowie klasy 5a, 5b oraz 6a w programie słowno-muzycznym przedstawili utwory towarzyszące Polakom bolejącym nad stratą ojczyzny oraz zagrzewające do walki o wolność. Na scenie pojawiła się uosobiona Ojczyzna prowadząca swoje dzieci drogami historii przez 123 lata, od utraty państwowości poprzez zrywy niepodległościowe aż po upragniony czas wolności. Nie zabrakło na

            scenie ostaniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ani Józefa Piłsudskiego, naczelnika nowo odrodzonej Polski. W utworach wokalnych zaprezentowali się śpiewająco: Maja Wicik, Alan Wołczyński, Weronika Makowska i Antonina Kordulewska.

            Występ naszych uczniów spotkał się z aplauzem widowni, na której zasiedli zaproszeni goście: pani poseł Anita Czerwińska, radny powiatu Robert Duda, wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz, radna gminy Leszno Marianna Malarowska, przewodnicząca Rady Rodziców Martyna Witkowska, panie dyrektor Świetlicy w Zaborowie Kaja Kata-Walichnowska oraz Kinga Tomaszewska-Bagan.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, których działania przyczyniły się do uświetnienia tak ważnej dla nas uroczystości.

            Dyrekcja szkoły, nauczyciele poloniści

          • Budżet Uczniowski czas start!

          • Już od poniedziałku 28 listopada będzie można zgłaszać projekty do Budżetu Uczniowskiego. Rada Rodziców zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w tym projekcie stworzonym tylko dla Was!  Pomysły można zgłaszać indywidualnie, w małych i dużych grupach, jak i całymi klasami. Wymyślcie na co chcielibyście przeznaczyć pieniądze, które Wam proponujemy, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy (dostępny w sekretariacie lub na stronie www szkoły) i dostarczcie do sekretariatu szkoły. 

            Zapoznajcie się również z Harmonogramem Budżetu Uczniowskiego, żeby dobrze zaplanować swoje działania. 

            W razie pytań zapraszamy do odwiedzenia zakładki BUDŻET UCZNIOWSKI  na stronie szkoły, do szkolnych koordynatorów - Pani Wioletty Dziedzic i Pani Michaliny Mikołajczak-Król, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego lub bezpośrednio do opiekuna projektu z ramienia Rady Rodziców - Katarzyny Fiedorowicz na adres mailowy: rr.zaborow2021@gmail.com

            Do dzieła!

            Budzet_Uczniowski_HARMONOGRAM(1).pdf

            ​​​​​​​