• Szanowni Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice! Drodzy Uczniowie!

          • Zakończyliśmy kolejny rok wytężonej nauki i pracy. Był to wyjątkowy i jednocześnie trudny czas, który wymagał od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Przetrwaliśmy lockdown i nauczanie zdalne.

            Drodzy uczniowie, kiedy we wrześniu widziałam Wasze uśmiechnięte buzie, miałam nadzieję, że uda nam się spędzić cały rok razem. Niestety znowu zostaliśmy wystawieni na próbę cierpliwości i odpowiedzialności za edukację. Nie był to łatwy czas, mamy za sobą wiele miesięcy nauczania na odległość. Wspólnie podjęliśmy ogromny wysiłek. Czas w izolacji wymagał od nas wiele zaangażowania i systematyczności. Uważam, że wszyscy spisaliśmy się na medal, możemy być z siebie dumni. Nauczyliśmy się pracować, wykorzystując nowoczesne technologie, a jednocześnie prowadziliśmy dialog i wzajemnie się wspieraliśmy.

            Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim, zarówno nauczycielom, jak i uczniom, a także rodzicom.

            Kochani uczniowie! Na spotkaniach z wychowawcami odebraliście świadectwa, nagrody i wyróżnienia. Niezależnie od wyników wszyscy jesteście wspaniali i wyjątkowi. Pamiętajcie, zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie, życzliwość i otwartość.

            Drodzy Absolwenci! W imieniu całej społeczności szkolnej chciałabym podziękować Wam za wspólne chwile spędzone w tej szkole. Właśnie nadszedł początek Waszej nowej drogi. Jesteśmy bardzo dumni z Waszych osiągnięć! Wyznaczajcie sobie cele, odkrywajcie nieznane, rozwijajcie talenty! Odnajdujcie własne ścieżki, ale starajcie się nie zgubić tego, co jest fundamentalne dla bycia mądrym i dobrym człowiekiem. Wierzę, że wiedza, zdolności i szerokie horyzonty zaprowadzą Was do sukcesu! W życiu kierujcie się wyłącznie tymi zasadami, które pozwolą Wam zachować godność człowieka oraz zdobywać uznanie i szacunek innych. Żywimy nadzieję, że niejednokrotnie będziecie wracać sercem i myślami do naszej szkoły. Niech się spełnią Wasze oczekiwania, a życiowe plany w pełni zrealizują.

            Gorące podziękowania i wyrazy uznania kieruję do Grona Pedagogicznego.

            Szanowni Państwo, to nasz drugi rok wytężonej pracy w bardzo trudnych warunkach. Pokazaliście, że nawet w tak wyjątkowych okolicznościach jesteście podporą dla swoich uczniów. Błyskawicznie odnaleźliście się w nowej sytuacji i zdobyliście umiejętności, które pozwoliły sprawnie przekazywać wiedzę na odległość. Dziękuję Wam za zaangażowanie, za poświęcony czas, za dbałość o bezpieczeństwo naszych wychowanków, za wszystkie inicjatywy, dzięki którym budowany jest pozytywny wizerunek szkoły. Życzę Państwu, by czas wakacji był okazją do zasłużonego odpoczynku.

            Pragnę także podziękować Pracownikom szkoły, którzy pomimo ryzyka związanego z pandemią, codziennie sumiennie wykonywali swoje obowiązki.

            Szanowni Rodzice! W tych trudnych chwilach okazaliście nam nieocenioną pomoc, byliście ze swoimi dziećmi, pomagaliście im w nauce, mobilizowaliście do pracy i wysiłku. Szczególnie dziękuję za współpracę Radzie Rodziców, za działania na rzecz szkoły, za okazaną życzliwość. Życzę Państwu zadowolenia i satysfakcji z osiągnięć Waszych dzieci.

            Serdecznie dziękuję naszym darczyńcom za wsparcie finansowe i rzeczowe dla naszej szkoły: Państwu Agnieszce i Marcinowi Burakowskim właścicielom firmy MB-Nieruchomości, Pani Martynie Witkowskiej, Panu Pawłowi Kępce, Pani Małgorzacie Kicmal, Państwu Malarowskim.

            Wyrazy wdzięczności kieruję do Wójta Gminy Leszno, Pana Grzegorza Banaszkiewicza, za ufundowanie nagrody dla naszego absolwenta Michała Kaźmierczaka, za osiągnięcia w nauce.

            Na zakończenie pragnę życzyć Wszystkim niezapomnianych wakacyjnych przygód. Bądźcie uważni, dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych. Cieszcie się słońcem:)

                                                                                      Agnieszka Olczak

                                                                                        Dyrektor szkoły

          • Zbiór legend "Zdarzyło się w Zaborowie"

          • Uczniowie klas ósmych przygotowali zbiór legend w ramach projektu Zdarzyło się w Zaborowie. Uczestnicy projektu twórczo wykorzystali treści znanych legend do zredagowania własnej pracy związanej z Zaborowem, naszą małą ojczyzną. Odwołali się do znanych opowieści będących przykładem dziedzictwa narodowego i powiązali je z elementami najbliższej okolicy. Pomysł wpisał się w szkolny projekt Drogi do wolności realizowany z myślą uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy nadzieję, że lektura sprawiła Państwu przyjemność!

          • Egzamin na Kartę Rowerową

          • W dniach 16, 18 i 21 czerwca uczniowie klas V-VII rozwiązywali testy sprawdzające znajomość przepisów ruchu drogowego. Egzamin teoretyczny, składający się z 25 pytań, zdały 43 osoby.

            23 czerwca na boisku przy szkole odbył się egzamin praktyczny, weryfikujący umiejętność jazdy rowerem i sprawnego wykonywania manewrów. Uczniowie pod czujnym okiem policjanta   przejeżdżali slalom, „ósemki”, jazdę z jedną ręką na kierownicy. Do egzaminu podeszło 42 uczniów i wszyscy zdali, stając się pełnoprawnymi kierowcami jednośladów. Gratuluję i życzę ciekawych, miłych, a przede wszystkim bezpiecznych wycieczek rowerowych.

             

            Agnieszka Zabłocka

          • Spotkanie organizacyjne w sprawie projektu

          • 18 czerwca  nauczyciele realizujący projekt „Niesamowita podróż – śladami Leonarda da Vinci” zorganizowali spotkanie z uczniami klas  szóstych. Pani Joanna Buniowska i Pani Joanna Jaroszkiewicz zapoznały uczniów z działaniami, jakie będą podejmowane w  trakcie całorocznej pracy nad projektem oraz z zasadami rekrutacji.  Szóstoklasiści otrzymali deklaracje udziału w projekcie oraz obejrzeli prezentację przesłaną przez szkołę partnerską.

            Tego samego dnia odbyły się również zebrania z rodzicami uczniów. W obu spotkaniach wzięła udział pani Dyrektor Agnieszka Olczak. Opiekunowie młodzieży zostali zapoznani ze szczegółowymi założeniami i celami projektu , ich korelacją z podstawą programową oraz korzyściami płynącymi z udziału w zajęciach i wyjeździe do Włoch.

            18 czerwca  nauczyciele realizujący projekt „Niesamowita podróż – śladami Leonarda da Vinci” zorganizowali spotkanie z uczniami klas  szóstych. Pani Joanna Buniowska i Pani Joanna Jaroszkiewicz zapoznały uczniów z działaniami, jakie będą podejmowane w  trakcie całorocznej pracy nad projektem oraz z zasadami rekrutacji.  Szóstoklasiści otrzymali deklaracje udziału w projekcie oraz obejrzeli prezentację przesłaną przez szkołę partnerską.

            Tego samego dnia odbyły się również zebrania z rodzicami uczniów. W obu spotkaniach wzięła udział pani Dyrektor Agnieszka Olczak. Opiekunowie młodzieży zostali zapoznani ze szczegółowymi założeniami i celami projektu , ich korelacją z podstawą programową oraz korzyściami płynącymi z udziału w zajęciach i wyjeździe do Włoch.

             

          • Miesiączka ONA była, jest i będzie.

          • Mówimy, nie szeptamy. Rozmawiamy o niej i odmieniamy przez wszystkie przypadki. Po prostu dbamy o siebie nawzajem.

            Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie szerzy ideę dostępu do produktów menstruacyjnych w toaletach. Za sprawą działania Pani Dyrektor Agnieszki Olczak oraz wychowawczynki klasy 4a Pani Joanny Jaroszkiewicz w naszej szkole zawisła przepiękna różowa skrzyneczka pełna środków higienicznych dla osób menstruacyjnych.

            Działajmy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

          • Popandemiczny Dzień Pustej Klasy

          • 18 czerwca Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji świętowania Dnia Pustej Klasy. Po kolejnym roku spędzonym przed komputerami pora na nadrobienie aktywności fizycznej oraz gier i zabaw zespołowych! Uczniowie naszej szkoły spędzili przynajmniej jedną godzinę lekcyjną na zabawie na dworze lub odbyli zajęcia dydaktyczne na świeżym powietrzu. Piątek 18 czerwca ogłosiliśmy dniem bliskiego kontaktu z przyrodą oraz beztroskiego celebrowania jej piękna.

            #dzienpustejklasy2021 #dpk2021

          • Klasowa Czerwona Księga Zwierząt - kl. 3b

          • Prezentujemy „Klasową Czerwoną Księgę Zwierząt” - pracę uczniów klasy 3b, przygotowaną w czasie dwóch godzin lekcyjnych podczas otwartych zajęć zdalnych pt. „Chrońmy to, co najcenniejsze”. Zajęcia poprowadziła wychowawczyni klasy w ramach Projektu Lekcja: Enter.

            Na szczególną uwagę zasługuje to, że podczas zajęć po raz pierwszy dzieci poznały i pracowały metodą WebQuestu, co było nie lada wyzwaniem dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, ponieważ tą metodą pracują starsze dzieci. Nasi trzecioklasiści podjęli wyzwanie, którego efektem jest prezentowana praca. Dodać należy, że byli bardzo dumni z tego, że podołali zadaniu, a podczas ewaluacji zajęć wyrazili chęć ponownej pracy wspomnianą metodą. Uznali ją za trudną, ale bardzo ciekawą i motywującą do pracy.

          • Słoneczny Zaborów

          • Witamy,

            Jesteśmy zespołem  „Słoneczny Zaborów” i uczestniczymy w projekcie „Postaw na słońce.” Chcielibyśmy  przedstawić Wam czym jest OZE, oraz jakie znaczenie ma w dzisiejszych czasach fotowoltaika

            Co oznacza skrót OZE i czym jest?

            OZE to skrót od słów Odnawialne Źródła Energii. OZE to źródła energii, które są odnawialne, czyli się nie kończą, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie oraz te źródła w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł są przyjazne środowisku. Takimi źródłami są między innymi: słońce, wiatr czy opady

            Czym  zajmuje się fotowoltaika?

            Fotowoltaika służy do pozyskiwania energii. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych

            Jak działa energia słoneczna i dlaczego warto z niej korzystać?

            Energia słoneczna jest pozyskiwana z promieni słonecznych, które są przechwytywane przez panele słoneczne, a następnie zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, dzięki której możemy korzystać z urządzeń wykorzystujących prąd elektryczny. Warto korzystać z energii słonecznej, ponieważ pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery

            Czy tak jak my chcesz ocalić Ziemię? Więcej informacji znajdziesz na

            http:// www.postawnaslonce.pl/

          • Warsztaty ekologiczne

          • W dniu 8 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty o tematyce związanej z ekologią oraz segregowaniem odpadów. Organizatorem była Firma ANMAR i poprowadziła je bardzo sympatyczna Pani Aneta Andruszko. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas trzecich, czwartych i piątej. Warsztaty miały na celu kształtowanie przyjaznych postaw u najmłodszych wobec środowiska naturalnego.

            Edukacja ekologiczna dzieci objęła zakres ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem zasad selektywnej zbiórki odpadów, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Podczas warsztatów szczególnie uwzględnione zostały zasady segregacji odpadów w naszej gminie. 

             

            Dziękujemy Urzędowi Gminy Leszno za dofinansowanie przeprowadzonych warsztatów.